Hamilton kritizuje: Z W Series není pro ženy garantovaný další postup

Lewis Hamilton říká, že v současné době nedochází k žádnému pokroku v ženské W Series pro její přední jezdce a cítí, že je třeba udělat více, aby pomohli jezdcům postoupit – například zaručit šampionovi místo ve formuli 2.

Štítky: Jamie Chadwick Lewis Hamilton W Series Zveřejněno 4. 08 2022 — Jiří Košta

Hamilton navštívil paddock W Series při Grand Prix Maďarska, aby si promluvil se závodnicemi a klíčovým personálem šampionátu, jako je generální ředitelka série Catherine Bond Muir.

Šampionát výhradně pro ženy byl zahájen v roce 2019 a jeho cílem je poskytnout pilotkám platformu, aby zapůsobily a postoupily do mistrovství nejvyšší úrovně.

„Posledních pár let jsem sledoval W Series a snažil jsem se tam dostat, protože jsem tam chtěl potkat mladé inspirativní ženy,“ vysvětlil Hamilton.

„Sledoval jsem jejich závody mezi jednotlivými sekcemi, dokonce i dnes jsem sledoval závod, takže jsem tam opravdu chtěl jet. Je skvělé, že máme sérii W, ale my jako sport musíme udělat mnohem víc pro mladé dívky, které se do tohoto sportu dostaly. Pro tyto ženy neexistuje žádný pokrok z W Series. Už jsou to tři roky.”

Jamie Chadwick, která dosud vyhrála oba tituly a vypadá jako favorit na třetí titul, se nedokázala posunout do další série pod F1. jako jsou formule 3 a formule 2.

Získala 1 milion dolarů na odměnách ze svých titulů a získala 15 bodů superlicence F1 za svůj titul v roce 2021.

Chadwick opakovaně vyjádřila svou touhu přejít v roce 2022 do FIA F3 a řekla, že po roce 2021 odejde ze série W, než své rozhodnutí změní.

To přišlo poté, co samotná W Series změnila své rozhodnutí zakázat návrat šampionů do série, místo toho to nahradilo pravidlem, které jezdcům vylučovalo možnost získávat další body superlicence po zisku titulu.

Rozhodnutí Chadwick zůstat v roce 2022 vyvolalo kritiku na sociálních sítích, stejně jako její hlavní rivalka z roku 2021 Alice Powell, která v sobotu vyhrála závod.

To také vyvolalo zneužívání, které vedlo k tomu, že Chadwick před sezonou smazala své věci na sociálních sítích. Britka je juniorkou Williamsu od roku 2019, ale zatím nebude řídit žádný ze svých současných vozů F1.

Chadwick závodila v evropské regionální F3 s Premou v roce 2020 po vítězství v úvodní sezoně W Series v roce 2019, ale vybojovala jen jedno pódium, zatímco její týmoví kolegové bojovali o titul.

Od té doby nesoutěžila v jiné sérii než v té pro ženy, přičemž částečná kampaň Extreme E v loňském roce znamenala její jediné výlety mimo.

„Když vyhrajete tuto [W Series], postoupíte do GP2 nebo získáte místo v GP2 nebo co to může být? Pro podporu těchto dívek můžeme rozhodně udělat mnohem víc,“ dodal Hamilton, šampion GP2 z roku 2006.

Čína okopírovala klasické Mini, chce z něj udělat dostupný elektromobil