Hamilton je lepší než Schumacher

Šéf týmu Williams pracoval v Mercedesu v období jeho dominance mezi lety 2014 a 2021 a hodnotí Lewise Hamiltona výše než Michaela Schumachera.

Štítky: James Vowles Lewis Hamilton Michael Schumacher Zveřejněno 24. 01 2024 — GPF1.cz

Vowles byl šéfstratégem Mercedesu během jejich dominantního období na začátku hybridní éry v roce 2014 až po jejich osmý titul mistra světa konstruktérů v roce 2021. Se Schumacherem spolupracoval také při jeho tříletém návratu od roku 2010, kdy sedminásobný mistr světa získal pouze jedno pódium při Velké ceně Evropy 2012.

Vowles věří, že Hamilton je “nejtalentovanějším” jezdcem od přírody, s nímž pracoval, a při rozhovoru pro podcast High Performance nabídl vhled do toho, jak se změnilo jeho myšlení během působení v Mercedesu.


NOVÝ online MAGAZÍN O FORMULI 1 – KOLO NA KOLO

  • Jak si mohl Ayrton Senna zachránit život
  • Špinavé praktiky Tota Wolffa
  • Jak si Emerson Fittipaldi zkomplikoval F1 kariéru
  • Pravé důvody rozchodu Haase a Günthera Steinera

PŘEDPLATNÉ ZDE


“Těžko hledám jiný podobný sport, kde je to týmový sport, ale začíná to tím, že porazíte zrovna svého týmového kolegu. Pokud neporazíte svého týmového kolegu, máte problém – ale to je jen jeden zápas. Klíčové za tím je, jak se na tomto úspěchu podílí každý,” řekl Vowles. “Co se týče Lewise, byl – a dodnes je – nejtalentovanějším jezdcem od přírody, s jakým jsem kdy pracoval, včetně Michaela (Schumachera). Jeho mentalita v době [kdy se připojil k týmu] byla brilantní. Bylo to ‘za každou cenu vyhraju každý závod’, ale když s ním dnes mluvíte, uznává, že šampionáty vyhrávají druhá a třetí místa.

‘Práce s týmem ve dnech, kdy nemůžete vyhrát závod, vám přinese mnohem větší odměnu než to, že všechny vyházíte, abyste z toho vyhráli jediný závod.”

Během období dominance Mercedesu v letech 2014 až 2016 došlo k velké roztržce mezi týmovými kolegy a odvěkými motokárovými rivaly Hamiltonem a Nikem Rosbergem. Ta vyvrcholila v roce 2016, kdy se dvojice srazila v úvodním kole Velké ceny Španělska, což vedlo k tomu, že oba na místě odstoupili. Vowles říká, že mu tento okamžik dodnes utkvěl v paměti.

“Každý si bude pamatovat rok 2016 v Barceloně. Dodnes mi to utkvělo v paměti, protože jste vzali dva takové sportovce, kteří jsou prostě zaměření na vlastní cíl a bylo to frustrující,” vysvětlil Vowles.

POŘÁDÁME ZÁJEZD DO VÍDNĚ NA F1 EXHIBITION. PŘIDEJ SE K NÁM!

Vowles prozradil, že sepsal “Pravidla souboje”, která oběma jezdcům stanovila, jak mají zachovávat sportovní chování ve vyhrocené bitvě o titul mezi sebou.

“Oba jezdci v roce 2014, Nico [Rosberg] a Lewis [Hamilton], věděli, že to bude jeden z nich, kdo vyhraje celý rok. Věděli to ještě předtím, než jsme otočili prvním kolem v prvním závodě,” vysvětlil Vowles. “Sestavil jsem dokument, který vytvořil několik velmi jasných pravidel  ‘Jak spolu budeme spolupracovat, jak spolu budeme bojovat’ a v té době se jmenoval ‘Pravidla soupeření’, ale později se změnil na něco méně vojenského. Celá ta první stránka se týkala toho, že jsme sportovci. Abych to vysvětlil, můžete vyhrát mistrovství světa, ale pokud jste udělali něco nesportovního, budete toho do konce života litovat. Bude to poskvrněné, nebude to čisté. Chceme vyhrávat věci tím, že je děláme lépe než ostatní.

Michael byl neuvěřitelný člověk, ale stále je poznamenán rokem 1997. Nechtěl jsem, aby se na mě takhle vzpomínalo, chtěl jsem, aby se na mě vzpomínalo, že jsem byl dominantní. V rámci těchto pravidel vyhraje nejrychlejší jezdec v průběhu 20 závodů a každému dáme stejné příležitosti. A oni to akceptovali.”