General Motors: Bez Andrettiho do F1 nejdeme

Americký tým Andretti prošel výběrovým řízením i díky podpoře koncernu GM. Jednání ale stále probíhají a GM vyhrožuje, že bez Andrettiho do F1 nepřijde.

Štítky: Andretti Cadillac Zveřejněno 12. 11 2023 — Petr Horák

Před téměř dvěma měsíci FIA potvrdila Andretti Global jako úspěšného kandidáta na vstup do F1 od sezony 2025. Ovšem majitel komerčních práv, Liberty Media, stále nic neřekl ke stavu jednání s americkým týmem.

“Probíhá určitý proces, takže jako vždy nechceme vyvolávat nějaká očekávání. FIA odvedla svou práci s prvním výběrem, teď je to na nás z komerční a marketingové stránky,” uvedl k situaci CEO F1 Stefano Domenicali.

Andretti v lednu oznámil, že plánuje vstoupit do Formule 1 s podporou automobilky General Motors. A zatímco příchod GM F1 i stávající týmy ocenily, zásadně protestují proti rozšíření pole o zcela nový tým.

Šéf Williamsu James Vowles o této situaci řekl: “Williams je velmi silně proti vstupu jedenáctého týmu. To není nic proti Andrettimu ani GM, naopak. Vítám GM s otevřenou náručí, stejně jako celý Williams. Doufám, že by se nám podařilo navázat dobrý vztah, pokud by jim to teď nevyšlo. Jsou skvělou společností, která by jistě náš sport vylepšila.”

GM ale uvedlo, že pokud F1 neschválí vstup týmu Andretti, automobilka do Formule 1 nepřijde vůbec: “GM je plně oddané spolupráci s týmem Andretti v cestě do Formule 1. Tato spolupráce dává dohromady dvě unikátní společnosti, které jsou stvořené pro závodění a obě mají za sebou dlouhou a úspěšnou historii ve světovém motorsportu.”