Frank Williams oslavil 50 let od prvního závodu své stáje v F1

Uplynulá GP Velké Británie se nesla v duchu oslav výročí 50 let Sira Franka Williamse jako šéfa týmu ve formuli 1. Pojďme si krátce připomenout historii tohoto muže v královně motorsportu.

Štítky: Frank Williams Williams Zveřejněno 16. 07 2019 — Martina Nová

První stáj rodák ze South Shields založil již roku 1966 pod názvem Frank Williams Racing Cars. Trvalo to však ještě tři sezony, než jeho vozy okusily závody F1, svou premiéru měly na GP Španělska 1969. Pod tímto názvem závodily monoposty do roku 1975. V následujícím ročníku se ziskem nového partnera se tým přejmenoval na Wolf-Williams Racing. Až v roce 1977 započala dlouhá cesta dnešní stáje Williams Grand Prix Engineering.

První vítězství Williamsu shodou okolností oslavilo o proběhlém víkendu své 40. narozeniny, v roce 1979 totiž na Silverstonu zvítězil v barvách britské stáje Clay Regazzoni. V minulosti dokázal Williams získat celkem devět titulů v poháru konstruktérů a sedmkrát jezdecký titul mistra světa.

Setkání po letech: Juan Pablo Montoya a Frank Williams (vlevo Juanův syn Sebastian). 😊

Zveřejnil(a) GPF1cz dne Pondělí 15. července 2019

Dcera Claire, která po otci převzala v roce 2013 vedení týmu, prozradila, co pro Sira Franka znamená F1. „Táta je až podivně houževnatý a odolný, ale myslím si, že to všechno vychází z jeho vášně pro formuli. Zkrátka F1 miluje, je to jeho život,“ přiznává současná šéfka Williamsu. „Když dokončil školu, na internátu to bylo pro něj dost osamělé období, formule 1 mu dala komunitu. Stejně jako rodina i F1 byla pro něj velmi důležitá po autonehodě. Měl pro co žít, udržovalo ho to při životě. Proto říká, že je F1 jako kyslík. Žijě a dýchá, zkrátka pokračuje dál.“

Svou roli si u Williamsu našel i jeden z jeho synů. Jonathan má na starosti projekt starající se o historické vozy této stáje. „To, čeho dosáhl, je velkým odkazem pro celou naší rodinu, pro jeho vnoučata a také pro fanoušky. Ale příběh pokračuje, ještě nekončí,“ řekl Johnathan o svém otci. Druhý syn naopak šel zcela jinou cestou než jeho sourozenci, Jaime provozuje malou nahrávací společnost.

Takhle Lewis Hamilton svezl Franka Williamsa na Silverstone. Mimochodem, měli odjet jediné kolo, ale na Frankův popud dali nakonec dvě. 😅😎

Zveřejnil(a) GPF1cz dne Neděle 14. července 2019

Diskuse k článku

Napsat komentář