FIA: Přibližně polovina sezony nebude taková, jakou ji očekáváme

Sezona 2020 byla značně ovlivněna pandemií covidu-19. Mnozí se těší na návrat k „normálu“, ale prezident FIA Jean Todt upozorňuje, že ani letošní ročník nebude mít klasický průběh. Kalendář se podle něj bude nadále přizpůsobovat pandemické situaci v jednotlivých zemích.

Štítky: 2021 FIA Jean Todt Zveřejněno 6. 01 2021 — Petr Čermák

Z původního kalendáře na rok 2020 zbylo jen několik závodů, převážně tedy těch evropských. Před odloženým startem sezony vznikl kalendář o osmi závodech, který se v průběhu roku rozšířil na konečných 17. Závodilo se převážně v Evropě, tři závody se odjely na Blízkém východě.

V prosinci Světová rada motorsportu FIA schválila kalendář na sezonu 2021, který čítá rekordních 23 závodů. Mnohé destinace se po roční přestávce vrátily a na odložený debut se těší také nizozemský Zandvoort. Poprvé pak zavítá F1 do Saúdské Arábie.

Proč je Velká cena Austrálie v ohrožení

Před několika týdny oznámil dnes již bývalý šéf F1 Chase Carey, že se ročník 2021 vrátí k normálu, který známe z předchozích let. S jeho slovy ale nesouhlasí prezident FIA Jean Todt, který si myslí, že se kalendář bude nadále upravovat a přizpůsobovat situaci kolem pandemie v jednotlivých zemích.

Prvním příkladem toho, že sezona 2021 nebude úplně běžným ročníkem, je předpokládaný odklad GP Austrálie. Média o něm informovala v průběhu pondělí.

„Bohužel, pandemie není u konce,“ přiznal Todt. „Rozhodně to pro nás neznamená konec, musíme začít psát na prázdném papíře. Čeká nás karanténa, odloučení. Virus tu pořád je.“

„Situace se zlepšuje. Čekáme na vakcínu, což bude pro společnost velmi dobré, dobré pro celou planetu. Jsem si ale jistý, že v následujících dnech uslyšíme o mnoha potenciálních změnách nejen v kalendáři formule 1, ale i v dalších šampionátech.“

„Po pandemii covidu-19 se život změní. Podle mého názoru bude minimálně polovina příští sezony jiná, daleko od normální sezony.“

Todt se vyjádřil i ke kalendáři sezony 2020, který hodnotí velmi zdařile. Došlo k několika velmi zajímavým debutům, poprvé se závodilo na Mugellu nebo v portugalském Algarve. Do kalendáře se alespoň na chvíli vrátily závody na Nürburgringu, v Imole nebo na Istanbul Parku.

„Sezona 2020 byla skvělá a odrážela obrovskou kreativitu,“ dodal Todt. „Kdo by před rokem dokázal předpovědět, že budeme mít tři závody v Itálii, že se pojede dvakrát za sebou na stejné trati, že budeme mít novou verzi tratě v Bahrajnu nebo že pojedeme v Turecku… Formule 1 si zaslouží velikou pochvalu.“

Čína představila elektromobil, který má sloužit především jako Uber