Bývalý šéf Ferrari Todt: Když něco nefunguje, je nutné to změnit

Bývalý šéf italské mašinérie a bývalý prezident FIA Jean Todt se vyjádřil k aktuální formě Ferrari. Francouz je přesvědčen, že Maranello udělalo krok vpřed. Zároveň je ale několik věcí, které musí Ferrari vylepšit, chce-li se vrátit na formulový Olymp.

Štítky: 2022 Ferrari Jean Todt Zveřejněno 29. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Po několika těžkých sezonách se letos Ferrari vrátilo do boje o vítězství. Charles Leclerc se radoval třikrát a Carlos Sainz jednou. Výher ale mohlo být mnohem více – problém představuje chabá spolehlivost, diskutabilní strategie a také chyby samotných pilotů.

Ohledně Ferrari se už za tuto sezonu stihlo vyjádřit hned několik výrazných tváří z paddocku, nyní ale promluvil i samotný bývalý šéf Maranella a bývalý prezident FIA Jean Todt, který je přesvědčen o pokroku Ferrari. Chybu ale představuje preciznost.

„Ferrari si letos vede dobře. Hodně lidí si to neuvědomuje, ale po dlouhé době máme konečně tým z Maranella, který je schopen vyhrát závod. Z tohoto hlediska je pro mě Ferrari příjemným překvapením celé sezony – výkonnostně jsou zpět.

Abyste ale vyhráli titul, potřebujete být precizní v každém maličkém detailu a pokud se vám to podaří v jednom závodě, musíte se snažit, aby to tak vydrželo po celý rok, a to je těžké. Není to ale nemožné, Mercedes to zvládal osm let,“ uvedl Todt.

Francouz radí svému bývalému zaměstnavateli, aby ještě jednou zvážil chyby, které se letos nakupily a do příštího roku je odstranil. „Nemůžete si dovolit, aby se vám problémy vracely a už vůbec si je nemůžete sami vytvářet.

Pokud uděláte jednu chybu, je to nemilé, pokud ji uděláte dvakrát, není to příjemné, ale pokud se vám chyby hromadí a děláte vesměs pořád stejnou, musíte to změnit. Tak jsem to za svých časů dělal já, a nakonec jsme uspěli,“ dodal Jean Todt.

Bývalý šéf Ferrari působil v týmu od roku 1994 až do sezony 2007. Za tu dobu dokázala stáj z Maranella vyhrát šest titulů mistra světa (5x Schumacher, 1x Räikkönen) a získala prvenství v poháru konstruktérů mezi lety 1999–2004 a také v roce 2007.

Nezbývá tak než doufat a věřit, že pro rok 2023 přijde Ferrari ještě silnější, než bylo na samém úvodu sezony. Podle Todta má Ferrari rychlost i lidi na to, aby o mistrovské koruně mohlo přemýšlet, musí ale odstranit zbytečné chyby a zlepšit strategie.