Bez covidu by nebylo drama sezony 2021

Covidová pandemie výrazně ovlivnila i svět Formule 1 minimálně ve dvou sezonách. Jak by to ale vypadalo, kdyby pandemie nikdy nepřišla?

Štítky: 2021 Zveřejněno 22. 08 2023 — Petr Horák

Představte si, že se z Wuhanu nikdy žádný virus nerozšířil. Samozřejmě, především by stále žilo asi 7 milionů lidí, kteří na nemoc zemřeli. Ale pokud se zaměříme na Formuli 1, také by se dost věcí změnilo.

Tak zaprvé, současná technická pravidla by platila už pro sezonu 2021, připomíná britský analytik F1 Mark Hughes. Kvůli pandemii byla odsunuta na rok 2022, ale bez ní měla vstoupit v platnost o rok dříve. Místo toho se pravidla upravila jen kosmeticky, když byla vzadu seříznuta a zjednodušena podlaha, oficiálně kvůli snížení zatížení pneumatik. Tato malá změna však přinesla jednu z nejlepších sezon a bitev všech dob. Nová podlaha zpomalila Mercedes, naopak Red Bull se se svým konceptem vysokého náklonu posunul vpřed.

Souboj dvou nejlepších jezdců na roštu ve vyrovnaných monopostech nevídáme často. Můžeme si vzpomenout na bitvy Häkkinenova McLarenu a Schumacherova Ferrari na přelomu tisíciletí nebo pak Schumachera proti Alonsovu Renaultu v roce 2006, ale takový souboj je opravdu rarita. Přesto jsme se v roce 2021 dočkali fascinující po celou sezonu trvající bitvy o titul mezi tehdejším králem Lewisem Hamiltonem a jeho nástupcem Maxem Verstappenem.

Jenže jak by sezona 2021 vypadala bez covidu? Vzpomeňte si na sezonu loňskou a pravděpodobně nebudete daleko od pravdy. Red Bull nová pravidla zvládl uchopit jako jediný správně a nebýt pandemie, udělal by to o rok dřív. Mercedes se naopak v současných regulích topí dodnes a ani po téměř dvou letech své problémy nevyřešil. Takže o výsledku sezony 2021 by nejspíš nebyl pochyb a nemuselo by se rozhodovat v posledním kole posledního závodu. Loni by to pak asi byla obdoba letošní sezony, tedy ještě zdokonalený Red Bull a ostatní stále nechápající jeho kouzlo.

A co by se dělo letos? Na to najdeme odpověď příští rok. Dokážou ostatní týmy Red Bull dohnat? Docílit konstatního vysokého přítlaku, zároveň nízkého odporu, superefektivního DRS a revolučně dokonalého zavěšení bude jistě velmi náročné. A i kdyby se to nějak povedlo, pořád zbývá překážka jménem Verstappen, tedy téměř roboticky perfektní pilot.

Jak to bude příští rok, to teprve uvidíme. Jedno je ale jisté. Kdyby nebyl covid, nastoupila by dominance Red Bullu o rok dříve a přišli bychom o možná nejlepší sezonu historie.