Proč je Velká cena Austrálie v ohrožení

Velká cena Austrálie v Melbourne je naplánována až na třetí víkend v březnu, ale už nyní se hovoří o jejím odložení. Hlavní komplikací jsou nároky úřadů na povinnou karanténu a čas, který si vyžádá stavba infrastruktury v Albert Parku. Zahájení prací musí být už v lednu, má-li se velká cena jet.

Štítky: GP Austrálie Zveřejněno 4. 01 2021 — Tomáš Richtr

Městské velké ceny jsou v nevýhodě oproti závodům na permanentních tratích. Vloni se tak nekonaly závody v Monaku, Baku nebo Singapuru. Výstavba infrastruktury nutné pro městskou velkou cenu je časově i finančně náročná a rozhodnutí o ní musí padnout přibližně dva měsíce před termínem závodu. Oproti tomu na permanentním okruhu lze závod uspořádat na poslední chvíli.

U městských závodů logistiku komplikuje také fakt, že města jsou paralyzovaná protipandemickými opatřeními. Uspořádat náročnou výstavbu infrastruktury v takovém městě, když by na závod ani nemohli přijít diváci, je pak pro pořadatele nereálné řešení. Vstupenky na GP Austrálie nejsou ani v prodeji.

Pořadatelé F1 počítali se strategií izolované komunity (biosféry) stejně jako během posledního závodu loňské sezony v Abú Dhabi. Veškerý personál je izolovaný od místního obyvatelstva a jejich cesty jsou omezeny pouze na hotel a okruh, což umožnilo vyhnout se povinné čtrnáctidenní karanténě po příjezdu do země. Jenomže úřady vyžadují čtrnáctidenní karanténu pro účastníky tenisového turnaje Australian Open a předpokládá se, že stejné nároky se budou týkat i personálu F1. Ten by se musel do Austrálie přepravit na přelomu února a března, kdy jsou v plánu předsezonní testy v Barceloně.

Oznámený kalendář 2021:

Kombinace všech těchto faktorů nutí pořadatele GP Austrálie zvážit odklad závodu – není v plánu jej zrušit bez náhrady, jako se tomu stalo vloni. Velká cena by byla odsunuta na pozdější dobu v kalendářním roce, což by nejspíš mělo za následek přeskupení i dalších závodů. V 80. a 90. letech, když se Velká cena Austrálie jezdila v Adielade, měl závod listopadový termín.

Stabilita kalendáře pro rok 2021 bude ditkována pandemickou situací a rozhodnutími úřadů. Městské velké ceny tak budou náchylnější. Pokud by byla Velká cena Austrálie skutečně odložena, pak se očekává zahájení sezony v Bahrajnu na konci března. Byla by to třetí velká cena na okruhu Sachír během 17 týdnů a třetí závod v Bahrajnu z posledních čtyř.

Jediným řešením k uklidnění pandemické situace je vakcína, avšak její distribuce mezi lidi bude zdlouhavá. To znamená, že kalendář 2021 bude velmi náchylný ke změnám, ale nezdá se, že by situace byla tak vážná jako na začátku roku 2021. Rozhodování pořadatelů ale budou individuální. Například organizátoři Velké ceny Nizozemska uvedli, že pokud na tribuny nebudou moci diváci, nepojede se na okruhu Zandvoort ani letos.