K eliminaci kvalifikačních párty módů dojde při GP Itálie

FIA na týmy chystá opatření, spočívající v omezení párty módu - speciálních výkonnostních režimů pohonných jednotek nasazených v kvalifikaci a kritických momentech závodu. Opatření bylo zvažováno nejprve na příští rok. Pak s ním FIA chtěla přijít prakticky okamžitě. Nakonec k implementaci upřesňujícího pravidla dojde o víkendu během Velké ceny Itálie.

Štítky: 2021 FIA Pohonné jednotky Pravidla Zveřejněno 21. 08 2020 — Lukáš Štěrovský

Speciální kvalifikační módy dokážou krátkodobě výrazně navýšit výkonu vozu. Dominantní je v tomto ohledu dlouhá léta tým Mercedes, který svým párty módem, jak se kvalifikačnímu mapování pohonné jednotky přezdívá, dokáže podle konkurence získat na jedno kolo náskok až čtyř desetin sekundy!

V závodě sice týmy takto agresivní režimy kvůli vysoké spotřebě paliva a opotřebení pohonné jednotky nepoužívají, přesto jde o znatelnou výhodu, kterou vozy s agregátem od Mercedesu (a zejména tovární stáj) mají.

Proč se F1 snaží omezit kvalifikační režim motorů, a proč nejde o nic neobvyklého

FIA se dlouhodobě snaží o to, aby byly rozdíly mezi vozy co nejmenší, jenže letošní kvalifikační dominance Mercedesu její počínání značně kazí. Stříbrné šípy mnohdy nejbližší konkurenci nadělují i sekundu na kolo a v závodě pak nemají problém svoji dominantní pozici většinou uhájit.

Plánování zákazu těchto kvalifikačních režimů vyšlo najevo poté, co média získala část dopisu, který v úterý před GP Španělska poslal týmům hlavní tajemník FIA Peter Bayer.

Ve zprávě se píše, že FIA chce od příštího roku, aby týmy v kvalifikaci měly takové nastavení motoru, jaké používají i v závodě. Takový požadavek by FIA mohla vyžadovat skrze několik let platná pravidla parc fermé, podle kterých se na vozech nesmí před závodem provádět žádné změny.

Právě kvalifikační mód je podle Maxe Verstappena hlavní překážkou pro to, aby Red Bull letos mohl s Mercedesem bojovat o titul. „Dokážou jej využít o něco více než my. V závodním režimu jsme ale Mercedesu blíž,“ má jasno Verstappen.

Škoda ENYAQ 𝗶V odhalila revoluční LED světlomety

Během diskuzí bylo nakonec opatření odloženo a v pátek bylo týmům rozesláno přesné znění technického nařízení, které párty módy motorů de facto ruší. Platnost opatření začíná Velkou cenou Itálie.

Nové pravidlo je evidentně mířeno proti motorům Mercedes.