Ferrari se musí vzdát kvalifikačního potenciálu ve prospěch závodů

Podle Jocka Cleara musí být Ferrari připraveno obětovat část své kvalifikační rychlosti, aby ve Velké ceně dohnalo rychlost svých soupeřů.

Štítky: Ferrari Jock Clear Zveřejněno 12. 05 2023 — Jiří Košta

Scuderia má pomalý start do sezony 2023 s pouhými 78 body a jedním umístěním na stupních vítězů z pěti závodů. Jejich závodní tempo se stalo důvodem k obavám mimo jiné kvůli vysoké degradaci pneumatik.

V Ázerbájdžánu, který byl pro tým nejlepším víkendem roku, získal Charles Leclerc pole position jak ve sprintu, tak v hlavním závodě a ukázal tempo na jedno kolo.

Clear, který v současnosti spolupracuje s Leclercem jako trenér jezdců – se však domnívá, že tým musí vyměnit rychlost na jedno kolo za lepší závodní tempo.

„Dobře rozumíme tomu, kde jsou problémy, a kvantifikujeme to. Takže v některých ohledech bychom mohli říct: ‘Ovšem, sledujeme to, co se děje v závodě, ve srovnání s tím, co se děje v kvalifikaci. Můžeme vidět nějaké rozdíly, možná to, co nemůžeme úplně změnit je to, jak se tyto rozdíly mění.

To je proces, kterým v tuto chvíli procházíme: identifikovat, co můžeme udělat nebo co můžeme změnit, pokud jde o naše zaměření, abychom měli opět i závodní rychlost.

Možná, že musíme být vzadu v kvalifikaci, ale to je vždy velmi těžká rána, protože závody se velmi často rozhodují v kvalifikaci, takže si nemůžeme dovolit odtrhnout zrak od kvalifikačního souboje.”

Clear také přichází s myšlenkou, zda Red Bull v sobotu záměrně nejede na půl plynu.

„Musíme smeknout klobouk před Red Bullem a říct, že dělají něco velmi, velmi chytrého – a že auta fungují velmi dobře v závodním tempu,” řekl Clear.

„Mohli bychom také dojít k závěru, že možná je jejich kvalifikační rychlost záměrně pomalejší, a možná proto s nimi můžeme soutěžit v kvalifikaci, protože kvalifikaci tak úplně neřeší.

Toto je proces učení se s novým vozem a myslím, že oba jezdci by souhlasili s tím, že v Ázerbájdžánu jsme měli auto, se kterým se jim závodilo dobře.

Byli jsme zklamaní, že jsme tak daleko za Red Bully a nebyli jsme schopni s nimi bojovat, ale byl to pro nás dobrý krok vpřed, pokud jde o naši relativní rychlost vůči Mercedesu a Aston Martinu.”

Pamatujete legendární Peel P50 z Top Gearu? Můžete ho mít jako elektromobil