Ferrari po 46 letech přeruší jednu dlouhou šňůru

Robert Schwartzman se během Velké ceny USA zúčastní prvního tréninku. Kdy se Ferrari naposledy rozhodlo posadit během jednoho víkendu do svých aut hned tři jezdce a jak dlouho čekal Schwartzman na svou šanci?

Štítky: Ferrari Mattia Binotto Robert Shwartzman Zveřejněno 18. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Schwartzman se díky novým pravidlům, podle kterých musí každý tým alespoň dvakrát za rok do svých monopostů posadit nováčka [tj. pilot, který v F1 odjel maximálně dva závody], sveze s Ferrari v prvním pátečním tréninku v texaském Austinu při příležitosti Grand Prix USA.

I přesto, že je Schwartzman Rus, může závodit. Vděčí za to svému místu narození (Izrael) a izraelskému pasu. Díky tomu může mladý závodník cestovat po světě s Ferrari bez omezení a může se zúčastnit sportovní události.

Schwartzman v roce 2019 vyhrál titul v F3. Poté se rezervní pilot Ferrari přemístil do formule 2, kde vloni skončil celkově druhý za vítězným Piastrim. O kvalitách není pochyb, přesto je Schwartzman bez sedačky v F1 a budoucnost také nevypadá příliš růžově.

„Robert je úžasný závodník, je velmi rychlý, pracovitý a učenlivý. Letos hodně času tráví na simulátoru. Je škoda, že ho nevidíme v F1. Myslím si, že by sem jeho přístup k práci v týmu dokonale zapadal a řekl bych, že by byl velmi rychlý.

Jsou piloti, kteří dominují v juniorských sériích. S přehledem vyhrají F3 a F2, dostanou se sem do formule 1 a už to není ono a každý se diví, proč tomu tak je. Robert je opak, myslím, že v F1 by byl ještě lepší než v doprovodných sériích.

Vycházím hlavně z jeho klidu, spolupráce a nadšení pro technologie, které se ve formuli 1 běžně používají. Myslím si, že nastavování auta by byla jeho doména. Snad se dočkáme dne, kdy Robert dostane šanci,“ popsal svého jezdce šéf Ferrari Mattia Binotto.

Když se v USA Schwartzman zúčastní prvního tréninku a hlavní piloti Charles Leclerc a Carlos Sainz odjedou zbylou část víkendu, bude to poprvé od roku 1976, kdy budou během jednoho víkendu barvy Ferrari hájit hned tři piloti.

Naposledy tomu bylo v Itálii, šest týdnů po téměř smrtelné nehodě Nikiho Laudy na známé trati v Nürburgringu. Tehdy se i závodu zúčastnila tři auta. Devátý skončil nováček Reutemann, čtvrtý Lauda a druhé místo získal Regazzoni.

Schwartzmanův debut v F1 měl být původně už před dvěma lety. Nemělo to být sice za Ferrari, ale za Haas. Ten se ale po oznámení příchodu Micka Schumachera soustředil na Němce a šanci dal přirozeně jemu.

Další junior Ferrari dostal příležitost vloni. Byl jím Brit Callum Ilott a měl tu možnost projet se během prvního pátečního tréninku v Portugalsku. Mladý závodník se na šedesát minut stal týmovým kolegou Kimiho Räikkönena. Letos je tak na řadě Schwartzman