Mmistrovské body za tréninky?

Generální ředitel formule 1 Stefano Domenicali nedávno nastínil, kterým směrem by se mohl sport dále vyvíjet. Vedení F1 by rádo ještě více zatraktivnilo a zdramatizovalo průběh závodního víkendu. Ve hře jsou body za tréninky, více sprintů a možná i otočené startovní rošty.

Štítky: FIA FOM Pravidla Stefano Domenicali Zveřejněno 17. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Vedení formule 1 se snaží držet krok s moderní dobou a velkým nárustem popularity sportu. Aby noví fanoušci setrvali, chce generální ředitel Stefano Domenicali upravit ‚konzervativní‘ průběh závodních víkendů.

Návrhy jsou ovšem velmi radikální. Domenicali si hraje s myšlenkou většího množství sprintů, rád by také rozdával body už v během pátečních tréninků a opět vrací do éteru myšlenku otočených [tzv. reverzních] startovních roštů.

„Potřebujeme ještě více show, abychom oslovili nové a mladistvé publikum. Jako první by se mohl změnit formát kvalifikace. Tu jsme v průběhu let měnili snad tucetkrát. Je důležité, aby tyto změny nastaly, jsou potřeba.

Rád bych měl v průběhu víkendu více událostí, ve kterých je o co bojovat. V tuto chvíli máme kvalifikaci a závod. Přidali jsme sprinty, ale polovina celého víkendu je nadále takřka bez motivace něco zajet, a to se musí změnit,“ nastínil Domenicali.

„Změny si přejí všichni – organizátoři, fanoušci i piloti. Aktuálně jsme velmi konzervativní a takto nemůžeme dlouhodobě fungovat. Proto začínám pracovat s myšlenkou udělování bodů už za první dva tréninky, které probíhají v pátek.

Body by se mohly udělovat například za aktivitu na trati, možná za konzistenci daného pilota, uvidíme, ještě jsme neřešili detaily. Body bychom mohli udělovat také v kvalifikaci, nebo za jednotlivá kola jezdců. Co se kvalifikace týče, máme vícero možností.

Také řešíme, že bychom v sobotu mohli mít kvalifikaci i sprinty. Kvalifikace by určila pořadí pro sprint. Tam by se pořadí otočilo a výsledky sprintu by zase určily pořadí na startu pro hlavní závod v neděli. Vím, že tento návrh už tu dříve byl, tehdy ale bylo na podobné změny brzo.

Viděli jsme to teď v Belgii a Itálii. Nejrychlejší auta startovala vzadu a díky tomu jsme mohli v obou případech sledovat skvělou show. Bylo k vidění více předjíždění, adrenalinu a zábavy a tímto směrem se chceme do budoucna vydat,“ zakončil CEO formule 1.

Už teď se ale na možné budoucí změny řítí vlna protinávrhů. Mezi nimi byl i ten, že vedení F1 by se mělo spíše snažit vyřešit nepřehledné tresty v poklesu míst na startu za nový motor, u Maxe Verstappena se na potvrzení startovací příčky v Itálii čekalo čtyři hodiny!

Dalším bodem, který je potřeba řešit je procedura Safety caru v posledních kolech závodu. Lewis Hamilton například navrhuje jedno extra kolo po zajetí zpomalovacího vozu do boxů. Za takové situace by ale týmy musely tankovat více paliva, neboť jeho množství je vypočítáno přesně na daný počet kol.