Ferrari: Na příští rok měníme 95 % komponent

Šéf týmu Ferrari Frederic Vasseur potvrdil, že vůz formule 1 Ferrari pro rok 2024, který bude uveden na trh 13. února, mění "95 procent" komponentů.

Štítky: 2024 Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 17. 12 2023 — GPF1.cz

Italský tým letos prožil obtížnou sezonu, když se propadl na třetí místo v šampionátu konstruktérů. Sezónu zahájil s cílem bojovat o titul, než ji ovládl konkurenční Red Bull, který vyhrál 21 z 22 závodů.

Naděje na čisté vítězství zastavilo Ferrari ve Velké ceně Singapuru, když Carlos Sainz zajistil Ferrari jediné letošní vítězství. Ferrari se v průběhu celé sezóny většinou nedokázalo prosadit proti Red Bullu, ale v rozhovoru se pro média týmVasseur po svém prvním roce v čele týmu spíše obhajoval.

“Před rokem to byla docela výzva, protože jsem nastoupil poměrně pozdě,” řekl. “Byla to obrovská vlna věcí, které bylo třeba zvládnout, pochopit a objevit během pár týdnů. Bylo to čtyři týdny před startem a pět nebo šest týdnů před závodem v Bahrajnu [když jsem nastoupil]. Ale teď si myslím, že je to mnohem pohodlnější situace. Znám téměř všechny ve firmě, systém, lépe tomu rozumím. Myslím, že odvádím dobrou práci, řekněme lepší než loni.

SHÁNÍŠ ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK?
PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI s TALKSHOW –
VSTUPENKY ZDE

Potřebujeme udržet tempo a myslím si, že i když poslední část sezony probíhala docela dobře. Nikdy toho není dost a nemusíme s tím přestat.”

Sezona Ferrari začala katastrofálně, když Charles Leclerc odstoupil v prvním kole v Bahrajnu a ve třetím kole v Austrálii. Sainz v Austrálii také nezískal body, což vedlo Vasseura k tomu, že zpochybnil předsezónní rady, které mu byly dány.

“Všichni mi říkali, že ‘u Ferrari uvidíš, že sezónu začneš velmi dobře a pak to jde dolů’,” řekl. “A věřte mi, že po Džiddě nebo Melbourne jsem si řekl ‘co to kur***? Jestli tohle byla ta dobrá část sezony, tak budeme mít velké problémy’. Vnímání, které máte z vnějšího pohledu na Ferrari, je pravděpodobně špatné. Když jsem byl zvenčí, vždycky jsem si myslel, že tým přehání každou událost. Ale tým byl po Melbourne velmi, velmi klidný. Byli jsme obezřetní vůči situaci a slabinám vozu.”

Vasseur potvrdil, že v příštím roce se chystají rozsáhlé změny na voze, který se chce odrazit od problematické sezóny.

“Nevím, jestli je revoluce to správné slovo. Už tři roky po sobě máme stejné předpisy, které nemůžete masivně měnit. Je to otázka desetin sekundy. Určitě na tom musíme udělat krok, ten krok nepodceňujeme. Měníme 95 procent komponentů, možná se to dá považovat za revoluci, nevím, jestli to tak bude. Očekávání je, že se soustředíme na sebe, děláme dobrý krok dopředu. Ale nakonec je to vždycky otázka srovnání, můžete se zlepšovat o 100 kroků, ale když se ostatní zlepšují o 120, budete vypadat hloupě.”

Vzhledem k tomu, že Leclerc a Sainz se vracejí do Ferrari již čtvrtou sezónu jako týmoví kolegové, Vaseur uvedl, že se tato dvojice na novém voze výrazně podílela.

“Od začátku se hodně podíleli na vývoji vozu. Jsou se situací docela spokojeni. Je důležité mít je od začátku na palubě. Carlos i Charles byli po sezóně dost vyčerpaní. Řekli: ‘Dobře, příští dva, tři týdny si dáme pauzu a 9. nebo 10. ledna se vrátí’. A myslím, že je to dobré i pro ně, aby hospodařili s časem. Příští rok to bude ještě horší nebo těžší.”