Ecclestone by anuloval Hamiltonovi jeden z titulů

Lewis Hamilton by měl mít podle Bernieho Ecclestona pouze šest světových šampionátů.

Štítky: Bernie Ecclestone Felipe Massa Lewis Hamilton Zveřejněno 5. 03 2023 — Jiří Košta

Ve skutečnosti si mnoho fanoušků vítěze titulu sedminásobných jezdců myslí, že Hamilton si ve skutečnosti zaslouží osm šampionátů – kvůli vysoce kontroverznímu výsledku sezony 2021.

Ale pokud jde o bývalého suprema F1 Ecclestonea, je to sedm titulů Michaela Schumachera, které by měly jednoznačně držet rekord všech dob.

92letý muž říká, že Felipe Massa měl skutečně vyhrát šampionát v roce 2008.

V té sezoně – Hamiltonův oficiální první titul – Nelson Piquet jr. úmyslně havaroval během GP Singapuru a pomohl svému týmovému kolegovi z Renaultu Fernandovi Alonsovi k vítězství v závodě.

Ecclestone říká, že on a Max Mosley věděli dlouho před vypuknutím skandálu „crashgate“ v roce 2009, že k havárii došlo úmyslně.

„Rozhodli jsme se nic nedělat. Chtěli jsme sport ochránit a zachránit ho před obrovským skandálem.

Proto jsem použil jazyk anděla, abych přesvědčil svého bývalého jezdce Nelsona Piqueta, aby prozatím mlčel,” řekl Ecclestone.

Ale pokud by se skandál provalil v roce 2008, Hamilton možná nakonec nepřekonal Massu od Ferrari o jediný bod.

„Tehdy platilo pravidlo, že klasifikace mistrovství světa byla po předávání cen FIA na konci roku nedotknutelná,” řekl Ecclestone.

„Takže Hamiltonovi byl předložen pohár a všechno bylo v pořádku.”

Singapore 08 Piquet Crash – Incidente Piquet 2008 – YouTube

Ecclestone si ale nyní myslí, že výsledky singapurského závodu měly být anulovány Piquetovým záměrným aktem sabotáže, což by dalo titul Massovi.

„V té době jsme měli dostatek informací, abychom celou záležitost prošetřili,” přiznává Ecclestone. „Podle nich jsme za těchto podmínek měli závod v Singapuru zrušit.

To znamená, že by se to pro pořadí mistrovství světa nikdy nestalo. A mistrem světa by se stal Felipe Massa a ne Lewis Hamilton.

Ještě dnes je mi Massy líto. Vyhrál finále ve svém domácím závodě v Sau Paulu a udělal vše správně. Byl ošizen o titul, který si zasloužil, zatímco Hamilton měl všechno štěstí na světě a vyhrál svůj první šampionát.

Dnes bych věci udělal jinak. Proto je pro mě Michael Schumacher stále jediným rekordním mistrem světa, i když statistiky říkají něco jiného.”