Byl za největšího talenta F1. Stoffel Vandoorne musel odejít kvůli politice a Alonsovi

Byl označován za supertalent, který měl útočit na tituly. Místo toho ale Belgičan Stoffel Vandoorne strávil ve formuli 1 pouhé dvě sezony, po kterých bez větších úspěchů v tichosti odešel… Proč? Sám má o důvodu neúspěchu jasno.

Štítky: Fernando Alonso McLaren Stoffel Vandoorne Zveřejněno 5. 02 2022 — Lukáš Štěrovský

V barvách nekonkurenceschopného McLarenu v letech 2017 a 2018 získal pouhých 12 bodů oproti 50 bodům, které nasbíral kolega Fernando Alonso. A právě Španěl a jeho protěžování podle Vandoorna výrazně zkomplikovalo jeho vlastní kariéru.

„Bohužel to tak je. Nemohl jsem říct 99 % všeho, co se dělo. Zvenčí jste to neviděli, všechnu tu politiku,“ sdělil už dříve a nyní svá slova zopakoval. „Navíc nebylo snadné jezdit s vědomím, že tým za vašimi zády jedná s jinými jezdci,“ naráží na příchod zcela nové jezdecké sestavy Norris – Sainz pro rok 2019.

Alonsa jsem musel na příkaz McLarenu pouštět, tvrdí exkolega Vandoorne

Vandoorne se nakonec uchýlil do formule E, kde v minulé sezoně bral konečné druhé místo. Letos mu po úvodních dvou podnicích patří třetí příčka a dle svých slov je Belgičan spokojený. „Moje uvažování je teď jiné. Kdyby nastala příležitost k návratu do F1, samozřejmě bych se jí chopil – ale jen pokud by byly k dispozici správné podmínky.

Zůstávám realistou, vím, že podobnou příležitost asi nikdy nedostanu, a upřímně to pro mě není problém. Soustředím se na formuli E a vytrvalostní závody. Tam je moje budoucnost,“ dodává talentovaný závodník.

Své štace u McLarenu přesto nelituje. „Příležitost dostat se do F1 je velmi malá. A navzdory situaci, ve které jsem skončil, jsem to prostě nemohl odmítnout. Bohužel to bylo nejhorší období v historii McLarenu – auto nefungovalo a tým nebyl politicky stabilní,“ krčí rameny Stoffel Vandoorne.

Jetour X-1 hybrid odhalen, na vývoji se podílel Huawei