McLaren v blízké budoucnosti jen tak nevyhraje

Lando Norris věří, že McLaren má potenciál bojovat o vítězství v závodech, ale "v dohledné době" se mu to nepodaří.

Štítky: Lando Norris McLaren Zveřejněno 19. 04 2024 — GPF1.cz

McLaren je v současné době po prvních čtyřech závodech sezóny 2024 na třetím místě v šampionátu konstruktérů, 59 bodů za druhým Ferrari, ale s více než dvojnásobným náskokem před Mercedesem a Aston Martinem.

Norris je jediným jezdcem mimo Red Bull a Ferrari, který v této sezóně zatím získal pódiové umístění. Poté, co šéf týmu McLaren Andrea Stella nedávno naznačil, že jeho tým by měl být schopen při současném tempu vývoje cílit na vítězné závody, Norris ale nevěří, že je blízko tomu, aby byl schopen bojovat o vítězství tak, jako se to daří Ferrari.

“V nejbližší době určitě ne,” řekl Norris na v dějišti začínající Velké ceny Číny. “Ale myslím, že můžeme, ve správný čas a na správném místě, pokud vůz vylepšíme tak, jak potřebujeme.”

V posledním závodě v Japonsku skončil McLaren s Norrisem na pátém a Oscarem Piastrim na osmém místě. Přestože se kvalifikoval jako třetí na startovním roštu a v závodě ztratil dvě místa, Norris říká, že byl s výkonem týmu spokojen.

“Upřímně řečeno, v Suzuce nebylo příliš mnoho důvodů pro frustraci,” řekl. “Myslím, že všechno šlo v podstatě podle očekávání. Nemyslím si, že jsme odvedli perfektní práci, a myslím, že jsme asi měli skončit o jedno místo výš, potenciálně, ale nemyslím si, že to bylo daleko. Celou sezónu jsme byli na stejném místě, byli jsme za Red Bullem, byli jsme za Ferrari a před závodem jsme byli o kousek před dalšími dvěma týmy a přesně tak to bylo i minulý víkend. Takže si nemyslím, že bychom byli příliš frustrovaní.

Známe problémy, víme, co musíme zlepšit. Pokud je dokážeme zlepšit, myslím, že Andrea má pravdu – myslím, že letos můžeme vyhrávat závody a můžeme být konkurenceschopní s těmi dvěma týmy před námi. Ale to je jen ‘pokud’.

Musíme tvrdě pracovat na zlepšení vozu v některých z těchto určitých oblastí, které pro nás byly v posledních letech velkou výzvou – ne jen pár let, ale mnoho posledních let. Ale pokud se nám to podaří, pak jsem přesvědčen, že můžeme zajet několik dobrých závodů.”

Norris očekává, že výkon McLarenu v Číně o tomto víkendu “pravděpodobně nebude tak dobrý jako v Suzuce… ale stále na dobré pozici.”

“Myslím, že jsme byli spokojeni s tím, jak sezona začala,” pokračoval. “Myslím, že jsme v dobré kvalifikační bitvě s Aston Martinem, Mercedesem – je to velmi těsné. A minulý víkend dokonce před Ferrari. Ale myslím, že pořadí je stále jasné. Myslím, že v závodech jsme odvedli dobrou práci. Ne tak dobře jako Red Bull a Ferrari, ale před Aston Martinem a Mercedesem. Takže si myslím, že jsme na dobrém místě. V roce 2019 to pro nás nebyl skvělý okruh, ale od té doby se mnoho věcí změnilo, takže jsem stále optimistický, že můžeme zajet dobrý víkend.”