Bottas přiznal: Snažil jsem se si to s Lewisem nerozházet

Finský pilot Valtteri Bottas po pěti ‚těžkých‘ letech opustil Mercedes. Letos bude rodák z Nastoly hájit barvy Alfy Romeo, se kterou má víceletou smlouvu. Během zimní přestávky Bottas přiznal, že během vzájemných let s Lewisem Hamiltonem se snažil v týmu především uchovat vzájemnou harmonii.

Štítky: Mercedes Valtteri Bottas Zveřejněno 23. 01 2022 — Vašek Štěpánek

Valtteri Bottas prozradil, že v posledních letech musel hned několikrát potlačit své vlastní zájmy a hrál pomyslné druhé housle ve prospěch svého týmového kolegy. Finovo počínání ale nakonec Mercedesu přineslo dalších pět konstruktérských titulů.

Stáj z Brackley tak stanovila nový rekord v počtu titulů v řadě za sebou na osm. Lewis Hamilton v té době navíc získal čtyři tituly mistra světa. Bottasův pobyt v Mercedesu tak z pohledu týmu nemůže být nazýván neúspěšným.

Co se ale samotného Fina týče, tak ze 101 závodů pro stříbrné šípy jich dokázal vyhrát pouze 10 a získal 58 podiových umístění. Bottas se tak nikdy reálně nezapojil do bitev o mistrovský titul, jeho maximem byla druhá místa v mistrovství světa v letech 2019 a 2020.

V zájmu férovosti je ale potřeba zmínit, že Bottas byl například v Rusku 2018 ošizen o vítězství, kdy své prvenství musel přenechat Hamiltonovi, který bojoval o titul se Sebastianem Vettelem z Ferrari a takových případů bylo od roku 2017 hned několik.

Na novém závodníkovi Alfy Romeo byla v minulosti často vidět ospravedlnitelná frustrace, i přesto se Fin držel zkrátka a nikdy veřejně Mercedes nekritizoval, neboť, jak Bottas sám tvrdí, chtěl uchovat v týmu harmonické vztahy.

Spojené státy nakupují elektrické policejní Mustangy Mach-E

„Vím jen, že kdybych nebyl týmovým hráčem, v týmu by to brzy vyvolalo napětí, a to by vedlo k horší spolupráci mezi mnou a Lewisem. Z dlouhodobého hlediska bychom potom jako tým neměli takové výsledky.

Vždy si říkám, že pokud existuje v týmu klid a harmonie, můžete mezi sebou sdílet opravdu hodně věcí. My jsme spolu s Lewisem trávili opravdu hodně času, společně jsme diskutovali o vývoji auta a dalších věcech, jinak by to nešlo,“ uvedl Bottas.

Bývalý pilot Mercedesu měl také od roku 2016, kdy nahradil Nica Rosberga, pouze jednoleté smlouvy, které se obnovovaly až do loňské sezony. To samozřejmě ovlivnilo Bottasův projev na veřejnosti, neboť mohl být daný rok v Mercedesu Finův poslední.

„Ano, byl tam (u Mercedesu) i další faktor v délce mého kontraktu s týmem. Nevěděl jsem, co se stane, kdybych promluvil do médií. Co by se stalo? To opravdu nevím. Moment, kdy bych neuposlechl tým nebo týmové příkazy, by byl nejspíše kritický.

Takže ano, rozhodně to byla věc, která mě celou dobu u Mercedesu trápila, protože jsem nevěděl, co se stane v budoucnosti. Proto jsem raději uposlechl tým a jeho zájmy, i když to bylo někdy velmi těžké a bylo to, jako bych se sám střelil do nohy,“ přiznal Bottas.