Bitva o titul mačká z Hamiltona to nejlepší

Bývalý pilot formule 1 a oblíbený televizní expert Martin Brundle tvrdí, že od letní přestávky jsme svědky Hamiltonovy klasiky, kterou jsme v minulosti přehlíželi. Britský novinář dále předpovídá situace pro nadcházející dva závody a lehce favorizuje Mercedes.

Štítky: Lewis Hamilton Martin Brundle Mercedes Zveřejněno 3. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Lewis Hamilton zaznamenal vítězství v ruském Soči, poté ale následovaly závody, ve kterých na svého rivala z Red Bullu bodově ztratil a před závodem v Brazílii bylo bodové manko na devatenácti bodech.

Od té doby ale pilot Mercedesu dominoval, v Brazílii vyhrál po diskvalifikaci a dodatečné penalizaci za nový ‚raketový‘ motor. V Kataru byl Britův výkon ještě přesvědčivější, neboť dominoval v kvalifikaci a v závodě vedl v každém kole.

Situace na čele šampionátu je nyní taková, že vedoucího Verstappena a druhého Hamiltona dělí jen osm bodů, což je nejtěsnější rozdíl za posledních 10 let. Britský televizní expert Martin Brundle je přesvědčen, že vidíme Hamiltonovu klasiku.

„Lewis teď nasadil opravdu zběsilé tempo a troufám si tvrdit, že je nyní ve výhodě. Jde o klasiku, kterou (Hamilton) má. Ve druhé polovině sezony je vždy lepší než v té první. V minulosti jsme to ale kvůli velké dominanci Mercedesu nezaznamenali.

A to samé dělají i letos. Pravděpodobně se probudili o něco déle, než je obvyklé, ale pořád jde o ten samý jev. S tím, jak nyní v Mercedesu pracují, si troufám tvrdit, že se opět dostali do pozice favorita na titul,“ popsal situaci bývalý pilot formule 1.

Antonio Giovinazzi srovnává formuli E a formuli 1

Sedminásobný šampion si do Saúdské Arábie přiveze také vylepšený motor z Brazílie, v Kataru jej nevyužil, přesto Hamilton v poušti dominoval. Brundle uznává, že Mercedes bude v Džiddě patrně nejrychlejším vozem, ale výraznou motorovou výhodu už neočekává.

„Nemyslím si, že se bude jednat o tak velkou výhodu. Motor Mercedesu hodně degraduje a oni musí myslet na to, že tato pohonná jednotka musí vydržet také v Abu Dhabi. Řekl bych, že rozhodně nevyužijí plný výkon svého agregátu.

K tomu všemu udělal i Red Bull výrazné pokroky vpřed se svým zadním křídlem, jehož fungování bude pro nadcházející závod velmi důležité. Skutečně nevím, na koho bych si měl pro tento víkend vsadit, je to velice nepředvídatelné,“ pokračoval Brundle.

Abu Dhabi je kvůli svým úpravám rovněž velkou neznámou. Max Verstappen loňskému závodu dominoval, Hamilton se ale stále zotavoval z covidu a nebyl 100 % fit. Nyní si britský expert myslí, že úpravy trati budou hrát do karet černým šípům.

„Trať se tam dramaticky změnila – je to něco úplně nového. Časy na kolo by měly být až o jedenáct sekund rychlejší, což je šílené. Z letošní sezony je ale patrné, že tratě z rychlými zatáčkami a rovinkami sedí právě Mercedesu.

Nedivím se, že si je pro nadcházející dva závody Mercedes tak jistý, ale rozhodně ještě není konec. Nevyplácí se podceňovat své soupeře, a už vůbec ne, pokud jimi jsou Red Bull a Verstappen,“ uzavřel svou předpověď uznávaný novinář.