F1 zavítala do země, kde ženy ještě před třemi lety nesměly řídit auto

Sebastian Vettel před premiérovou GP Saúdské Arábie uspořádal motokárový závod jen pro ženské pohlaví. Němec chce v této části světa řešit sociální otázky, a to pozitivním způsobem, nechce se soustředit na negativa.

Štítky: GP Saúdské Arábie Sebastian Vettel Zveřejněno 3. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Historicky první Grand Prix v Džiddě se ještě před svým zahájením setkala s výraznou kritikou od skupin zabývající se ochranou lidských práv. Samotný šampionát a výrazné postavy v paddocku byly požádány o zvýšení povědomí o pronásledovaných lidech v této striktně náboženské a konzervativní zemi.

Systém mužského opatrovnictví a zákaz vztahů osob stejného pohlaví činí ženy a LGBTQ+ komunitu zranitelnými. Sebastian Vettel je jedním ze spojenců této skupiny, ve čtvrtek se v Džiddě objevil s obuví zdobené barvami Progress Pride a uspořádal motokárovou akci.

„Když se na tyto země podíváte západním nebo evropským pohledem, uvědomíte si, že je zde potřeba změnit a zlepšit hned několik věcí. Pravdou ale také je, že některé z těchto věcí se zlepšují samy, nebo už k některým změnám došlo,“ rozpovídal se o zemích z blízkého východu Sebastian Vettel.

Od roku 2018 je v Saúdské Arábii zákonem povolené, aby si ženy mohly udělat řidičský průkaz a mohou samy řídit osobní automobil. Pilot Aston Martinu se ale chce zúčastnit dalších reforem a sociálních otázek, které tuto zemi do budoucna čekají.

„Přemýšlel jsem, co zde mohu udělat. Obecně platí, že mi lidé věnujeme až moc svého času negativním událostem a názorům. Já se snažím dělat věci pozitivním způsobem, a tak jsem uspořádal akci pod hashtagem #RaceForWomen.

Na trati jsem viděl skupinu sedmi nebo osmi dívek a žen. Snažil jsem se jim předat něco ze svých životních zkušeností, abych jim pomohl zvýšit sebevědomí. Některé z žen měly řidičský průkaz, některé ne. Některé byly velkými fanynkami F1 a druhé o tomto sportu nic nevěděly, a proto si myslím, že jsme našli správný mix žen.

Nechal jsem se inspirovat jejich silnými příběhy, jejich pozitivním myšlením a nadějí, že jednou dojde k dalším změnám k lepšímu. Řekl bych, že si tento den užila každá z žen a byly skutečně šťastné,“ popsal Vettel.

Saúdská Arábie je už čtvrtou zemí z blízkého východu, kam se formule 1 podívala. Podle Vettela je špatně odsuzovat toto prostředí, jelikož v něm lidé z královny motorsportu stráví jen pár dní a soudit tak dosavadní vývoj země by bylo pokrytecké.

„Je jasné, že zde nefunguje vše tak, jak by mělo, ale je to jen náš úhel pohledu. Rád bych v některých věcech změnil svět jen přes noc, ale kdo jsem, abych soudil, co je správné a co ne? Řekl bych, že bych stál na velmi tenkém ledu.

Pravdou je, že ve všech zemích jsou potíže. V Německu jsou sociální problémy, i ve Velké Británii bych toho našel hodně, pokud jde o svobodu jednotlivce. Tam jde ale patrně o problémy a nedostatky na trochu jiné úrovni než tady.

Jsem toho názoru, že svět se nikam nedostane, bude-li se soustředit pouze na negativní události. Mnohem inspirativnější mi přijde vyzdvihovat pozitiva a naslouchat těm, kterých se život v daných zemích přímo týká a zlepšil se.

Proto jsem udělal tuto motokárovou akci – mně osobně přijde daleko lepší myslet pozitivně a jsem přesvědčen, že pozitivní zbraň je daleko účinnější než zbraň negativní,“ zakončil své myšlenky čtyřnásobný mistr světa.