Apple by chtěl vysílací práva na F1 exkluzivně pro sebe

Velké ceny formule 1 chce exkluzivně streamovat Apple přes svou službu AppleTV+. Nabídka ještě nebyla učiněna, ale diskutovány jsou ceny ve výšu dvou miliard dolarů.

Štítky: Finance Liberty Media TV Zveřejněno 4. 10 2023 — Tomáš Richtr

Apple zvažuje nabídku na roční práva v hodnotě 2 miliardy dolarů. To jsou celé současné výnosy F1, jejichž jsou příjmy za prodej televizních práv (mnoha společnostem) jen jednou ze součástí. Jinými slovy: Apple by nabídl cenu odpovídající celému současnému ročnímu příjmu F1. Mimochodem, tím by se navýšily příjmy F1 tak, že by 11. tým Michaela Andrettiho už vůbec nikdo neřešil, protože by na takové smlouvě vydělali úplně všichni, i když by se o porci příjmů museli dělit s větším počtem hráčů.

Obdobně Eurosport pro sebe exkluzivně stahoval práva na 24 hodin Le Mans. V roce 2009 je odevzdala i Galaxie Sport (předchůdce dnešní NOVA Sport). Nakonec je Eurosport jedinou stanicí, která vysílá přenosy slavného vytrvalostního závodu. Podobně se k tomu chce propracovat Apple. Musí počkat (pokud je takový plán vůbec reálný), až vyprší stávající smlouvy, což je otázka takových pěti let. I kdyby ale Apple práva získal, jak by vypadala taková komentátorská jazyková lokalizace? Dnešní F1 TV nabízí jen několik málo jazyků, byť jsou to jazyky početně pokrývající početnou světovou populaci.

Herci Martin Stránský a David Novotný jsou exkluzivními hosty plzeňského představení KOLO na KOLO 19. října v CineStaru. VSTUPENKY tady.

Apple má práva na americkou fotbalovou ligu MLS. Za 250 milionů dolarů ročně. Podle Applu se jen přes noc přihlásilo ke službě přes milion předplatitelů. Smlouva byla uzavřena ještě před příchodem Lionela Messiho do Inter Miami. Kdyby byla smlouva mezi Applem a MLS podepsána dnes, měla by údajně až trojnásobnou hodnotu. Tedy tři čtvrtě miliardy dolarů. Negativem toho všeho je, že Apple neprozrazuje sledovanost, na což byly kluby MLS zvyklé. Ostatně od Sport2 jsme už také léta neslyšeli nic o sledovanosti. Apple se údajně snaží ucházet o práva na anglickou fotbalovou Premier League.

Na závěr je nutné dodat, že k žádné nabídce ze strany Applu směrem k F1 nedošlo. Ale o nových trendech není pochyb a je jen otázkou času, než se začnou projevovat. Bude to ale chvíli trvat, takže do té doby může fanoušek užívat sledování velkých cen pomocí konvenčních prostředků, ať už televize nebo F1 TV.