Alpine zůstává po vyostřeném souboji mezi jezdci v klidu – byla to show

Alpine nechá své jezdce formule 1 Fernanda Alonsa a Estebana Ocona i v letošní sezoně volně bojovat na trati, pokud neohrozí své závody.

Štítky: Alpine Esteban Ocon Otmar Szafnauer Zveřejněno 28. 03 2022 — Jiří Košta

Šéf týmu Otmar Szafnauer řekl, že Alonso a Ocon se řídili pokyny Alpinu před závodem v Saúdské Arábii. Souboj mezi závodníky růžové stáje zuřil prakticky od startu závodu.

Piloti týmu z Enstone se ale nechali dojet Valtterim Bottasem, který pak dokonce Ocona předjel přímo na trati.

Szafnauer připustil, že dvojice ztratila více času, než tým předpokládal, což připsal na vrub povaze okruhu v Džiddě – se třemi po sobě jdoucími zónami DRS – a skutečnosti, že vozy nové generace 2022 vypadaly, že jsou piloti schopni se udržet i přes souboj před soupeři.

„Bylo to v pořádku, bylo to čisté,” řekl Szafnauer. „To je to, co fanoušci chtějí vidět. A my jsme jim na začátku řekli, že jim dovolíme závodit.

Ztráceli jsme trochu více času, než se předpokládalo. Je to trochu kvůli věcem specifickým pro trať a trochu proto, že auta mohou nyní za sebou snáze následovat, což bylo cílem nových předpisů. A díky tomu, pokud můžete snáze následovat, můžete se začít předjíždět jedno kolo za druhým.”

Protože hrozilo, že by se Bottas dostal do mixu, mohlo by to ohrozit výsledek týmu, Alpine dal Oconovi pokyn, aby v jedné fázi držel pozici.

Szafnauer řekl, že Alpine potřebuje k uskutečnění těchto hovorů využít okolnosti každého závodu.

„To je přesně ten typ věcí, na které se musíme podívat – kdy jim řekneme, aby se nezačali předjíždět, protože to stojí čas. To je přesně ten kompromis.”

Szafnauer počítá s tím, že boj probíhal jinak než s předchozími vozy, s nimiž by bylo podle něj snazší uniknout z dosahu DRS a ochránit se před odvetným útokem.

Ale i když to občas považoval za stresující, zdůraznil, že chování obou jezdců bylo vhodné – i když na tom nakonec nezáleželo, protože Alonso odstoupil ve druhé polovině velké ceny.

„Je to vysokorychlostní trať, stěny jsou blízko, ale udělali přesně to, o čem jsme mluvili před závodem. A bylo to dobré pro všechny. Jak se ukázalo, kdyby Fernando na trati nezastavil, byli bychom šestí a sedmí. Udělali jsme fanouškům trochu show. A myslím, že o tom to je. Musíte je nechat závodit.”

Ocon se celý usmíval a říkal, že je „privilegium“ bojovat s legendou, jako je Alonso.

„Samozřejmě, když bojujete, je to stejné jako v motokárách, ztrácíte čas. Je to normální, ale naše tehdejší pozice v závodě byla s jednou zastávkou. Pozice na trati je docela důležitá a tým nám umožňuje závodit. Vždy je pro mě čest závodit s Fernandem, takže se usmívám.”

Ředitel Stellantisu si stěžuje na elektrifikaci v Evropě