Vítězové a poražení Grand Prix Saúdské Arábie

I druhý závod sezony 2022 nabídl dramatickou bitvu o vítězství. V té nakonec uspěl Max Verstappen před oběma ferrari v pořadí Leclerc – Sainz. Kdo další ještě (ne)zazářil?

Štítky: GP Saúdské Arábie Zveřejněno 28. 03 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Pro Nizozemce asi neexistoval lepší způsob, jak zapomenout na odstoupení z úvodního závodu sezony, než triumfovat po těsné a dramatické bitvě. Verstappen ukázal, že když je potřeba, dokáže změnit svůj přístup a vyzrát na soupeřovy triky. To je skvělý příslib pro nezaujaté fanoušky do zbytku sezony, jelikož se dá čekat, že podobných soubojů nás čeká ještě celá řada. Jedinou chybkou v podání pilota Red Bullu tak byla slabší kvalifikace.

George Russell

Mladý talent z letošního mercedesu zatím dostává maximum. O víkendu, ve kterém se Hamilton neúspěšně pokoušel experimentovat, podal Russell jistý výkon, když si dojel pro páté místo. Během celého závodu však Mercedes nemohl na vyšší pozice pomýšlet, což je pro něj velký podnět k zamyšlení.

Lando Norris

Sedmé místo možná nepůsobí jako kdovíjaký výsledek, ale vezmeme-li v potaz formu McLarenu v Bahrajnu, je to povzbudivá pozice do dalších závodů. Brit totiž startoval ze středu pole, ze kterého se postupně propracoval až na výslednou pozici, přičemž málem zdolal i šestého Estebana Ocona.

Poražení

Sergio Pérez

Mexičan neudělal nic špatně: po zisku pole position si držel první příčku až do úvodního pit stopu. Jenže následný safety car ho dostal až na čtvrtou příčku, po restartu už se jezdci Red Bullu nepodařilo dostat do původního tempa. Pérez tak musí doufat, že jeho výjimečné kvalifikační kolo nebylo ojedinělou záležitostí a dostane šanci na reparát.

Lewis Hamilton

Po problémech s nastavením se Brit kvalifikoval až jako šestnáctý. Rychlost, s jakou se pilot Mercedesu probíjel polem, ale zdaleka nedosahovala hodnot dřívějších stíhacích jízd. Uzavření boxové uličky v závěru závodu pod virtuálním safety carem bylo posledním hřebíčkem do pomyslné rakve v podobě desáté příčky v cíli.

Alfa Romeo

Italský tým byl blízko tomu, aby získal slušnou porci bodů ve dvou po sobě jdoucích závodech. Jenže proti byla technika. Guanyu Zhou se na startu trápil se spojkou a v průběhu závodu byl opakovaně penalizován. Valtteri Bottas předváděl dobrý výkon, z deváté příčky jej ale vyřadila předčasná návštěva mechaniků, u kterých o kolo později kvůli stoupající teplotě motoru už zůstal.

Fernando Alonso

I dalšího veterána potrápila technika. Pilot Alpinu sváděl v úvodu krásnou bitvu s týmovým kolegou Oconem a Španěl měl v závěru prakticky jisté místo toho nejlepšího ze zbytku světa. Než došlo na selhání vozu…

Williams a Aston Martin

Trápení Mercedesu podtrhly v Džiddě jeho zákaznické týmy Aston Martin a Williams. Alex Albon totiž kolidoval s Lancem Strollem, za což dostal jezdec Williamsu penalizaci tří míst na startu do příštího závodu. Tak či onak, astony ani williamsy neměly v Džiddě potřebnou rychlost. Když k tomu připočteme Latifiho havárie či Ricciardovo odstoupení, pro Stříbrné šípy a spol. to skutečně nebyl dobrý víkend…