Adrian Newey byl v minulosti osloven, aby pomáhal s konstrukcí vesmírné rakety

Jak by vypadala vesmírná loď navržená Adrianem Neweyem, který pravděpodobně navrhl jedny z nejlepších vozů F1 všech dob?

Štítky: Adrian Newey Zveřejněno 15. 01 2024 — GPF1.cz

Adrian Newey prozradil, že během svého působení ve Formuli 1 byl jednou osloven, aby vytvořil vesmírnou loď. Legendární konstruktér získal celkem 12 titulů konstruktéra v týmech Red Bull, Williams a McLaren. Nedávno také prozradil, že byl dvakrát kontaktován Ferrari, aby se připojil k týmu; v letech 1993 a 2014, ale nakonec odmítl.

Po úspěších s Red Bullem v letech 2010 až 2013, kdy Sebastian Vettel získal čtyři tituly, se na Neweyho obrátila jedna americká společnost s poněkud netradiční žádostí.

“Zavolala mi jedna americká společnost, už je to asi deset let, jestli bych neměl zájem se k nim přidat a pracovat na vesmírné lodi,” řekl magazínu Top Gear. “Bylo by to fascinující a vesmírné závody v šedesátých letech musely být neuvěřitelně podnětné. Ale automobilové závody mi připadají fascinující víc. V automobilových závodech je obrovské tempo vývoje a zapojení. To se mi líbí.”

Na otázku, zda by chtěl pracovat na vesmírné lodi, Newey odpověděl:

“Myslím, že je to nebezpečné. Je zde požadavek, aby se vrátili v jednom kuse!”

Vzhledem k tomu, že v současné době dominuje technologickému průmyslu, byl Newey dotázán na možnost, že technologie umělé inteligence v budoucnu ovlivní F1. Zatímco v předchozích letech se na vozech objevily automatizované systémy, jako je kontrola trakce nebo startování, Newey věří, že bude sloužit obecnějšímu účelu pro konstrukci závodních vozů.

“V určitém okamžiku se tak stane, ale je mnohem těžší určit časový horizont,” řekl Newey. “Umělá inteligence je široký módní termín, ale ve skutečnosti je to rozšíření ‘strojového učení’ s trochou internetu, a to je tu už dlouho. Už léta používáme optimalizátory pro analýzu napětí [FEA neboli analýzu konečných prvků], ale zdá se, že člověk je nakonec stále lepší než optimalizátor. Je to nástroj, ale člověka rozhodně nenahradí.”