14 let Toro Rosso, před tím 21 sezon Minardi. Nyní to bude Alpha Tauri

Od letoška se tým Toro Rosso bude jmenovat Alpha Tauri. Změna názvu je ryze obchodní. Nakonec marketingová platforma F1 a získané tituly v letech 2010 až 2013 pomohly slávě značky Red Bull (v italštině Toro Rosso) tak, že moc už tomu přidat ani nelze. Skupina Red Bull si před čtyřmi lety založil oděvní značku Alpha Tauri. Proto nový název týmu. Že jde vlastně pořád o legendární Minardi, už se možná skoro zapomnělo.

Štítky: Alpha Tauri Toro Rosso Zveřejněno 10. 02 2020 — Tomáš Richtr

Faenza je italské město v oblasti Emilia-Romagna, na římské silnici Via Aemilia mezi městy Imola a Forlì. Nachází se v historické části Romagna, spíše v severní části Itálie.

Dědeček Giancarla Minardiho ve Faenze od roku 1927 provozoval dealerskou firmu Fiatu. Giancarlo Minardi pak v roce 1979 založil tým Minardi a začal se připravovat na formulové závody v kategorii formule 2.


Alessandro Nannini, 1986

V roce 1985 se Minardi rozhodl nastoupit do formule 1, čímž zahájil dvacetiletou éru týmu pod tímto jménem. Bylo to ale tolik heroické přežívání na chvostu startovního pole. Jen v jedenácti sezonách dokázal tým bodovat, přičemž nikdy nezískal více než sedm bodů a nejlepším umístěním v Poháru konstruktérů bylo sedmé místo v sezoně 1991. Žádné vítězství, žádné nejrychlejší kolo závodu, žádné umístění na stupních vítězů, žádné vítězství v kvalifikaci. Dostal se do první řady při GP USA 1990 ve Phoenixu, a to nejspíš proto, že v sobotu pršelo.

Aby tým přežil, dostávalo se mu pomoci. Například od Bernieho Ecclestona, který přesvědčil Flavia Briatoreho, aby tým nákupem podílu v roce 1995 finančně podpořil.

Když se v roce 2000 tým Minardi ocitl na pokraji zániku, koupil jej australský podnikatel Paul Stoddart, který umožnil premiéru ve formuli 1 jistému Fernandu Alonsovi. Nebo Marku Webberovi, který ve zdecimované Grand Prix Austrálie 2002 senzačně vybojoval dva body za páté místo.

Fernando Alonso, Minardi, Velká cena Brazílie 2001

V bláznivé Velké ceně Brazílie, o jejímž vítězi bylo rozhodnuto až po dvou týdnech, otec Maxe Verstappena Jos, nebýt jeho smyku, by dost možná závod vyhrál, díky řadě safety carů a množství paliva.

Paul Stoddar hodně vířil politické vody šampionátu. Jenomže v takovém klubu piraň byl přeci jen trochu osamocen. Při Velké ceně USA, do které odstartovalo jen Ferrari, Jordan a právě Minardi, dojel tým na posledních dvou místech se dvěma koly ztráty. Tedy na pátém a šestém místě.

Ve stejné sezoně Paul Stoddart oznámil, že tým prodá, pokud se najde zájemce, který navíc bude ochoten zachovat základnu týmu v italské Faenze.

A ten se našel. Red Bull. Minardi bylo přejmenováno na Scuderia Toro Rosso, což vyvolalo odpor přibližně patnácti tisíc fanoušků, kteří podepsali protestní petici.

Minardi, už pod názvem Toro Rosso, vyhrálo Velkou cenu Itálie 2008, domácí závod. Tým byl ryzí juniorkou Red Bullu. Toro Rosso coby mládežnická akademie ve stylu Top Gun vystřídala řadu jezdců. A hodně z nich, jak rychle přišli, tak rychle odešli. Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo jsou dvě uznávané hvězdy coby ‘produkt’ továrny na talenty. A přidat můžeme asi i Maxe Verstappena, o kterém se ale dá říci, že si spíše on našel Toro Rosso, než Toro Rosso jeho.

Jméno Toro Rosso ve formuli 1 po 14 letech z formule 1 zmizí. Nově to bude Alpha Tauri. Alpha Tauri, česky Aldebaran, je nejjasnější hvězda  souhvězdí Býka, jednoho z nejstarších známých souhvězdí ve vesmíru. Září 425x více než Slunce.

Diskuse k článku

Napsat komentář