Životní závod Stirlinga Mosse: Monako nebo Mille Miglia?

Navždy nás opustil legendární Stirling Moss, který je považován za nejlepšího pilota formule 1, který nedokázal získat mistrovský titul. Moss dokázal během své kariéry vyhrát přes 200 závodů, ale pouze dva považuje za své nejlepší.

Štítky: Historie Stirling Moss Zveřejněno 13. 04 2020 — Lukáš Podstata

Když byl dříve Stirling Moss dotázán, který je jeho nejemotivnější a nejkrásnější závod, rozhodoval se mezi GP Monaka 1961 a závodem Mille Miglia ze sezony 1955. Moss ale nakonec zvolil Monako, kde dokázal v monopostu Lotus-Climax zvítězit.

Dnes již bohužel zesnulý Moss si vybavoval svůj nelepší závod života takto: „Byl to závod na 100 kol, který trval dvě a půl hodiny a bylo v něm hodně rychlých jezdců (Jim Clark, Dan Gurney, Phill a Graham Hillovi).

Po startu závodu jsem bojoval o nejvyšší příčky a na konci druhého kola jsem už byl na druhém místě. Do vedení jsem se dostal ve 14. kole, ale po zbytek závodu jsem si díky výbornému tempu soupeřů nedokázal vybudovat větší náskok než 3,6 sekundy.

Stirling Moss během GP Monaka 1961.

Bylo mi jasné, že musím v každém kole zajet maximum, abych nedal Phillovi Hillovi, nebo Richie Gintherovi nějakou příležitost k tomu mě předjet. Víte, opravdu na mě tlačili a já si při průjezdu každou zatáčkou říkal, že musím jet ještě rychleji. Ten tlak byl obrovský, musel jezdit nějakých šest centimetrů od obrubníků.

Bylo pro mě šílené udržet celou dobu koncentraci na 100 %. Doslova se červené Ferrari stalo moji noční můrou. Pokaždé když jsem se podíval do zpětného zrcátka, bylo tam. Ještě pořád nejsem schopný popsat, jak velkou radost jsem po protnutí cílové pásky měl. Po celý závod jsem byl přesvědčen, že si se mnou Ferrari hraje a někde mě předjedou, ale nakonec jsem to zvládl. Musím říct, že mě hodně pomohl i tým, který dokázal skvěle připravit auto na závod,“ řekl Moss.

Bezpochyby nás navzždy opustila legenda, která se nesmazatelně zapsala tučným písmem do historie formule 1. Pane Mossi budete nám tady chybět. Děkujeme však za vaši krásnou podívanou, kterou jste nám svým umem dokázal nabídnout.

Sestřih GP Monaka 1961

Diskuse k článku

Napsat komentář