Ženy v Saúdské Arábii mohou řídit. A rovnou F1

Dnes se v jedné částí zeměkoule změnil svět a pořadatelé GP Francie v čele s Mezinárodní automobilovou federací to řádně oslavili. Od neděle mohou ženy v Saúdské Arábii řídit osobní a nákladní vozidla i motocykly. Nábožensky konzervativní absolutní monarchie byla poslední zemí na světě, kde ženy nesměly usednout za volant. Řada aktivistek za právo řídit se dokonce ocitla i ve vězení.

Štítky: FIA Zveřejněno 24. 06 2018 — GPF1.cz

Navzdory tomu, že v zemi je uplatňován systém opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže – otce, bratra či manžela – k získání řidičského oprávnění souhlas potřebovat nebudou.

Saúdská Arábie stále aplikuje striktní oddělování podle pohlaví, i když se poměry pomalu liberalizují a ženy už mohou například do kina či na sportovní utkání.

Před startem GP Francie v Le Castellet proto symbolicky usedla žena, a to hned za volant monopostu F1. Aseel Al-Hamad je členka saúdskoarabské automobilové federace a členka komise FIA pro ženy v motorsportu. Řídila Renault E20, se kterým vyhrál Kimi Räikkönen GP Abú Dhabi 2012.

Diskuse k článku

Napsat komentář