Rozsáhlá analýza ukazuje, že internetová nenávist škodí sportu
Mezinárodní sportovní federace a nevládní organizace se spojily v rámci vůbec prvního průzkumu barometru v celém odvětví, aby vyjádřily vážné obavy ze škodlivého vlivu internetových urážek, výhrůžek a nenávisti na sport a jeho účastníky.
Mezi hlavní zjištění průzkumu, který provedla kampaň United Against Online Abuse (UAOA), patří obavy 22 sportovních federací a nevládních organizací, které se průzkumu zúčastnily, že online nenávist vyřazuje sportovní hvězdy ze soutěží.
Na novém průzkumu zkoumajícím rozsah a dopad online nenávisti se podílely organizace jako FIFA, UCI, ITF, World Athletics, World Netball a FIA.
Jejich odpovědi vytvářejí jasný obraz náročného a agresivního prostředí sociálních médií. Tři čtvrtiny federací uvedly, že sportovní hvězdy pravidelně čelí výhrůžkám ublížením jim nebo jejich rodině, přičemž 90 % z nich uvedlo, že to pravděpodobně povede k jejich odchodu ze sportu. Respondenti také uvedli svá řešení, přičemž 95 % z nich uvedlo, že platformy sociálních médií musí hrát klíčovou roli při řešení tohoto problému, a to buď dobrovolně, nebo povinně.
Statistiky přicházejí v návaznosti na řadu známých případů nenávisti na internetu, včetně těch, které se týkaly bývalého anglického záložníka Eniho Aluka, světové tenisové osmičky Darji Kasatkiny, útočníka Chelsea Laurena Jamese a nedávno penzionovaného rozhodčího mistrovství světa v ragby Wayna Barnese. Ve skutečnosti bylo jedním z hlavních podnětů pro spuštění UAOA ze strany FIA nenávist, které byla vystavena stevardka FIA ze Španělska v době konání Velké ceny Mexika v roce 2022.
Mohammed Ben Sulayem, zakládající partner UAOA a prezident FIA, uvedl:
“Nenávist na internetu je ve světě sportu přetrvávajícím problémem. Řada mezinárodních federací vyjádřila své obavy prostřednictvím našeho průzkumu a v pravidelných diskusích, které jsme vedli od zahájení kampaně v roce 2022. Výsledky průzkumu zdůrazňují význam jednotného úsilí v boji proti online nenávisti napříč sportovními ekosystémy i mimo ně. V rámci kampaně UAOA je cílem naší koalice zbavit náš sport metly online nenávisti. Společně se snažíme dosáhnout změny chování a regulace, abychom vytvořili bezpečnější a harmoničtější prostředí bez nenávistných projevů a obtěžování. Již nyní máme podporu řady sportovních organizací a vlád a jednáme s dalšími zúčastněnými stranami, abychom rozšířili naši podpůrnou základnu.”
ZPRÁVA JE DOSTUPNÁ ONLINE (v angličtině):
V čele těchto snah stojí kampaň United Against Online Abuse. Skupina, která sdružuje mezinárodní federace, vlády (Albánie, Belgie, Francie, Řecka, Malajsie, Slovinska a Španělska) a nevládní organizace (včetně organizace Peace and Sport), provedla spolu se svým partnerem Dublin City University (DCU) rozsáhlý výzkum týkající se nenávistných projevů na internetu. Koalice nedávno přijala tři vědecké pracovníky DCU, kteří budou tento výzkum nadále posilovat a posilovat porozumění této problematice ze strany průmyslu.
Profesor David Hassan, hlavní řešitel výzkumné studie UAOA, uvedl:
“Tento výzkum nám poskytuje základ pro naši další práci. Nyní, když jsme zjistili rozsah tohoto problému napříč sportovními federacemi, máme dobré předpoklady k tomu, abychom se tímto problémem zabývali a řešili jeho základní příčiny společně s dalšími výzkumníky, vládami a skupinami, které se podílejí na kampaních. V rozhovorech s mezinárodními federacemi, jako jsou Mezinárodní olympijský výbor a FIFA, panuje společná touha lépe porozumět příčinám a důsledkům online nenávisti. To je jeden z hlavních cílů našeho výzkumného stipendijního programu ve spolupráci s DCU. Výsledky tohoto výzkumu budou podkladem pro náš strategický přístup do budoucna.”
Členové koalice se sjednotili ve své touze spojit síly, aby eliminovali online nenávst. Několik členů tento závazek zopakovalo ve svých odpovědích na průzkum kampaně UAOA.
Dame Liz Nichollová, DBE, prezidentka World Netball, řekla:
“Naší vizí ve World Netball je učinit z netballu sport, který je otevřený všem, a to se týká i online prostoru. Chceme, aby se všichni členové netballové rodiny cítili na sociálních sítích zahrnuti a respektováni. Není zde prostor pro urážky. Pro netball bylo důležité, aby se stal součástí této iniciativy UAOA, a těšíme se, že pomůžeme zajistit, aby sociální média byla bezpečná pro všechny, kteří se v naší hře pohybují: od fanoušků po naše funkcionáře a samozřejmě i naše sportovce na všech úrovních.”
Jorge Viegas, prezident Mezinárodní motocyklové federace (FIM), uvedl:
“FIM je hrdá na to, že je partnerem UAOA a že se může podílet na tomto počátečním kroku, abychom mohli posoudit a analyzovat zjištění a mohli tak lépe chránit naše jezdce a motocyklový sport obecně před nenávistí na internetu. Spolupráce a kooperace s ostatními sportovními federacemi je díky našemu jednotnému přístupu jedním z nejlepších způsobů, jak tento druh nenávisti omezit. Na základě výsledků průzkumu se nyní můžeme zaměřit na posílení určitých oblastí a zajistit, abychom své úsilí zaměřili na další část tohoto důležitého procesu.”
Boban Totovski, generální tajemník Mezinárodní federace esportů, řekl:
“Mezinárodní esportová federace je postavena na respektu, ne na hněvu. Ať už jste profesionální hráč, nebo víkendový bojovník, pojďme šířit pozitivní vibrace a udělejme z esportu komunitu, ne bojiště. Zvyšujte úroveň svého sportovního chování, ne toxicitu. Pamatujte, že skutečným vítězstvím je respekt, ne pálení knih. Udělejme z Esportu místo, kde se každý cítí vítán.”
Členové koalice se sejdou, aby projednali další kroky na konferenci v Paříži letos v květnu.