Že se vůz staví na potřeby Maxe Verstappena? Blbost

Max Verstappen dominuje letošní sezoně. Ze třinácti závodů dokázal Nizozemec vyhrát hned jedenáctkrát. Kolega Sergio Pérez se naopak trápí, a tak vznikly spekulace, že stáj z Milton Keynes staví monopost podle potřeb Verstappena. Lídr šampionátu ale podobné ‚kecy‘ odmítá.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Sergio Pérez Zveřejněno 1. 09 2023 — Vašek Štěpánek

Rozdíl mezi oběma jezdci rudých býků je letos markantní. Verstappen vyhrál jedenáct závodů, kdežto Pérez se radoval jen ve dvou případech. Pérezovu ztrátu si už nedokáží vysvětlit ani šéfové jiných týmů.

Poměrně hlasitě se začalo hovořit o tom, že Red Bull jednoduše staví vůz tak, aby seděl stylu Maxe Verstappena a Pérez se musí zkrátka adaptovat. Něco podobného už vloni prohlásil bývalý pilot Red Bullu Alex Albon.

KOLO na KOLO ŽIVĚ! Do Ostravy 21. září přijede jako host MICHAL KAVALČÍK. Vstupenky zde

Max Verstappen ale před médii v Itálii tyto spekulace razantně odmítá a označil je za ‚kecy.‘ Obhájce titulu mistra světa věří, že má nad kolegou výhodu, ale nespočívá v designu a stavbě auta. Rozhodující je prý schopnost přizpůsobit se monopostu.

„Není to tak, jsou to jen hloupé kecy. Nejsem tady od toho, abych týmu říkal, jak postavit a vyvíjet auto, nejsem inženýr. Já se jen snažím jet s autem, které mám k dispozici a snažím se z něj dostat naprosté maximum.

Myslím si, že mezi mnou a Checem [Pérezem] je rozdíl především v naší adaptaci. Každé auto se řídí trochu jinak a mezi lety se vůz formule 1 také vyvíjí a potřebuje trochu jiný styl k řízení. V tom mám nejspíše výhodu, to je pravda.

Mě stačí málo času a pochopím, co auto ode mě vyžaduje. Checo potřebuje o něco více času a jakmile se do toho dostane, přijdou na vůz další vylepšení a celý proces se opakuje. Opravdu to ale není tak, jak si někteří lidé myslí,“ brání se před spekulacemi Verstappen.

Dvojnásobný šampion pravidelně poráží svého kolegu také v kvalifikacích. Pérezova průměrná ztráta se v průběhu sezony zvyšuje. Zatímco v Baku byl Mexičan rovnocenným soupeřem, v Zandvoortu na Verstappena ztratil přes jednu sekundu.

Nizozemec by ale z kvalifikací nedělal žádné velké drama. Podle Verstappena měl Pérez letos častokrát i smůlu a tím se ztráta papírově zvyšuje. Na konci dne, je to ale neděle, ve které se udělují body a která je rozhodující.

Pérez se ke své letošní sezoně také vyjádřil. „Nebudu lhát, je to těžší, než jsem si představoval. Pořád jsme ale s týmem na dobré pozici a mým úkolem je toto místo udržet až do posledního závodu. Poté přijde pauza a dostanu prostor pro rehabilitaci,“ zhodnotil Mexičan.