Zdravotní stav jezdců bude kontrolován skrze senzor v rukavicích

Od příštího roku budou rukavice pilotů bohatší o speciální senzor, který bude sledovat jejich zdravotní stav v reálném čase.

Štítky: Bezpečnost Zveřejněno 6. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

Bude se jednat o tři milimetry tlustý senzor, který bude instalován ve všech rukavicích pilotů. Senzor bude monitorovat pulz závodníků a množství kyslíku v krvi. Do budoucna by pak jeho funkce měly být rozšířeny o sledování teploty těla jezdců a informace o dechové frekvenci.

Týmy Mercedes, Ferrari a Red Bull už dokonce během maďarské Grand Prix tyto senzory otestovaly. Už brzy pak padne finální rozhodnutí ohledně umístění a všití senzoru do rukavice.

„Víme, že sledování lidí je zásadní z hlediska lékařské péče o ně,“ tvrdí zástupce lékařského delegáta FIA Dr. Ian Roberts. „U pilotů to během nehody není jiné. Chtěli bychom je začít sledovat, jak nejrychleji to bude možné. Zařízení, které používáme nyní, ale je poměrně velké a používá se až po nehodě. Existují také situace, kdy se k jezdci nelze dostat, takže můžeme získat jen omezené informace.“

Roberst měl na mysli například moment, kdy je pilot uvězněn pod bariérou, jako se to stalo Carlosu Sainzovi v tréninku na GP Ruska 2015. „Přesné sledování životních funkcí bylo nemožné, dokud jsme se k němu nedostali. A to šlo, až když byly odstraněny bariéry. Kdybychom mohli sledovat data v živém čase, naplánovali bychom vyproštění lépe, než jak se stalo.

S novou technologií obdržíme fyziologické a biometrické informace hned během nehody. Takže můžeme sledovat pilota z počátečního bodu až do momentu během a po nehodě a posléze i po převozu do zdravotního centra,“ dodal Roberts.

Sainzova nehoda z Ruska 2015

Sainzova nehoda z Ruska 2015

 

Diskuse k článku

Napsat komentář