Button v F1 zůstal o rok déle, než měl. IndyCar ho děsí

Expilot formule 1 Jenson Button přiletěl osobně do Suzuky a při té příležitosti poskytl médiím rozhovor. V něm se zmiňuje jak o svém konci ve formuli 1, tak i současném životě a plánech do budoucna.

Štítky: Jenson Button Zveřejněno 6. 10 2017 — Lukáš Štěrovský

Button, který se netají svým vřelým vztahem k japonské kultuře a i proto přicestoval do Suzuky, letos působí jako rezervní jezdec McLarenu. Byl to právě on, kdo nahradil Fernanda Alonso v Grand Prix Monaka, která však pro Brita skončila odstoupením po kolizi s Pascalem Wehrleinem. Brit v současnosti pobývá hlavně v Americe, kde například trénuje na svůj oblíbený triatlon. Pro příští rok pak má v plánu se opět o něco více angažovat v motorsportu.

„Bylo to krásné a hlavně nezbytné,“ prohlásil o svém životě za oceánem, respektive odstěhování se z Monaka. „V mojí kariéře se toho stalo hodně, o čem jsem neměl čas přemýšlet. Až do teď. Potřeboval jsem tenhle rok, kdy jsem si mohl sednout a popovídat si sám se sebou o tom, co se stalo. Bylo to dobré.

Samozřejmě jsem jel v Monaku. Závod byl hodný zapomenutí, ale kvalifikaci jsem si užil. Jezdit s letošními monstry v Monaku… a další závod, který vyčnívá, je právě Suzuka. Řídit tady letošní auto musí být fakt výjimečné. Ale chybí mi F1? Ne. Chybí mi závodění. Trošku jsem se během posledních let odmiloval, co se motosportu týče. Myslím, že jsem možná měl skončit o rok dřív.“

Britovi v tomto směru pomohl květnový závod 1000 kilometrů Suzuka. Teď už ví, že se příští rok chce vrátit k závodění na plný úvazek – byť ne ve formuli 1. „Nezajeli jsme moc dobrý výsledek, ale odrazil jsem se od toho a opět propadl lásce k motosportu. Zbožňuju to. Jakmile jsme dojeli, chtěl jsem jít znovu do auta a odjet to znova.

Už to byl nějaký čas, co jsem měl naposledy tenhle pocit. Upřímně mám teď takové svědění, že bych řídil cokoliv. Příští rok budu někde závodit. Ještě nevím, o co půjde, jestli to bude Evropa, Japonsko nebo Amerika. Mám několik možností a chci odjezdit plnohodnotnou sezonu.“

IndyCar nebo formule E? Ne, díky!

A jaké série Buttona lákají? „IMSA, nebo jak se to teď jmenuje, DP (Daytona Prototypes), to je v Americe hodně na vzestupu. GT je skvělé, ale nejsem si jistý, jestli chci být ve voze, který by předjelo auto kategorie DP. V určitém bodě by bylo skvělé jet Le Mans, ale nevím, jestli je na to ten správný čas. Podle mého je kategorie LMP2 úžasná, je tam spousta týmů a talentovaných pilotů. Jenže to není nejvyšší kategorie. Nedokázal bych se přenést přes to, že závodím s autem, které je o dvacet sekund pomalejší než jiné.

Brit má na druhou stranu jasno i o šampionátech, ve kterých ho neuvidíme. „Nemám žádný zájem o IndyCar. Je tam několik skvělých pilotů, ale nehorázně mě to děsí. Překvapuje mě, že pořád závodí. Hodně odváží hoši. Ale nešel bych do toho. V tomhle bodě mojí kariéry už to není nutné. Formule E má rozhodně svoje místo, je to skvělé pro výrobce a továrny. Technologie, kterou využívají, roste. Ale mě osobně to nějak nenadchlo. Chci závodit a bavit se u toho. Chci slyšet motor, jak řve. To je to, na čem jsem vyrůstal a co miluju,“ má jasno Brit.

He’s back! Jenson #Button 😎 #repost

Příspěvek sdílený GPF1 (@gpf1cz),

Diskuse k článku

Napsat komentář