Zavedení Halo týmům zničilo návrhy nových vozů

Některé týmy musely změnit návrhy vozů pro rok 2018 kvůli zavedení systému Halo. Původně se totiž počítalo s nasazením takzvaného Štítu, který několik stájí zakomponovalo do plánů na stavbu nových formulí. Tvrdí to šéf Haasu Günther Steiner.

3 Štítky: F1 2018 Günther Steiner Halo Štít Zveřejněno 16. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

Minulý měsíc Mezinárodní automobilová federace potvrdila, že od příštího roku budou všechny vozy vybaveny systémem Halo na ochranu hlavy závodníka. To mimo jiné znamená zamítnutí alternativ, jako je Štít, který na svém voze zkoušely Red Bull a Ferrari.

FIA zavedla Halo kvůli tlaku ze strany Mercedesu

Právě Štít byl oproti Halo preferovanější volbou a většina týmů počítala s jeho nasazením pro rok 2018. Některé stáje dokonce toto řešení zakomponovaly do návrhů nových vozů. Jenže po nepovedeném testu Štítu na Silverstone, kdy si Sebastian Vettel stěžoval na problémy s viditelností a nárazy vzduchu do helmy, FIA celý koncept takříkajíc smetla ze stolu.

Podle šéfa Haasu Günthera Steinera tak některé týmy byly donuceny změnit úpravy svých monopostů pro sezonu 2018. „Začali jsme se Štítem. Samozřejmě není příjemné vyvinout něco… není to tak, jako když jsme v prosinci přestali s vývojem vozu. Je srpen a začali jsme s návrhem vozu 2018, se zavěšením a vším tím kolem. Zakomponovali jsme do toho Štít, a teď ho musíme dát pryč,“ štve Steinera.

Red Bull ukončil vývoj ochranného oblouku. Prostor navíc dostává Halo

„Udělali jsme práci, která přišla vniveč. Stejné je to u mnoha dalších týmů. Lidé, kteří s tím ještě nezačali, byli pozadu. Tak to ale je a musíme to přijmout. Mohli bychom sedět a dohadovat se, kolik týmů to poznamenalo. Stejně bychom to ale nikdy nezjistili,“ dodává šéf týmu Haas.

A jaký vliv na návrhy vozů by mohl mít podle Steinera koncept Halo? „Nastanou změny. Lidí z oddělení aerodynamiky na tom začali vloni trochu pracovat, aby zjistili potenciál pro letošní rok (kdy mělo být Halo původně nasazeno, pozn. red.). Halo bude stejné pro všechny, potřebujeme vylepšit auto v určitých oblastech. Jen hádám, nevím, jaké to přinese výsledky.“

Týmy Halo zatraktivní. Dovolíme jim to pravidly, tvrdí ředitel závodů

Diskuse k článku

Napsat komentář