S Güntherem Steinerem o jeho životě po formuli 1

Propuštěný šéf Haasu Günter Steiner poskytl rozhovor, ve kterém vypráví o svém životě po formuli 1.

Štítky: Günther Steiner Zveřejněno 20. 02 2024 — GPF1.cz

“Spadla ze mě obrovská zátěž,” odpověděl Günther Steiner na otázku, zda si užívá život mimo Haas a Formuli 1.

10. ledna bylo oznámeno, že Steiner po deseti letech ve funkci šéfa týmu opouští organizaci, kterou spolu s majitelem Genem Haasem pomáhal zakládat. Byl to právě Steiner, kdo Haase přesvědčil o myšlence založit tým Formule 1, a s požehnáním a podporou amerického magnáta z oblasti obráběcích strojů vyjely 22. února 2016 z garáží na barcelonském okruhu Circuit de Catalunya na první den předsezónních testů vozy VF-16 řízené Romainem Grosjeanem a Estebanem Gutierrezem. Steiner nyní tvrdí, že po dvou letech budování týmu od nuly to byla jeho “nejlepší vzpomínka”, ne že by to pak už šlo jen z kopce, protože trvá na tom, že na této cestě bylo mnoho dalších vrcholů, stejně jako četných pádů.

Po osmi letech kličkování a manévrování ve formuli 1 mu Haas řekl, aby odešel, a ve snaze více se zaměřit na inženýrství jmenoval jeho nástupcem Ayao Komatsu. Haasovo rozhodnutí bylo sděleno telefonicky mezi Vánocemi a Novým rokem, což Steiner přiznává, že ani po dvou měsících nedokáže pochopit.

“Ne, nerozumím tomu, ale on (Haas) si může dělat, co chce,” řekl Steiner. “Tomu zase rozumím. Respektuji to. Já bych to nikdy neudělal, a to byl můj názor, protože pro mě je to cesta nikam. Ale nakonec musím respektovat, že tým patří jemu, ne mně, takže kdo jsem já, abych mu říkal, co má dělat? On si může dělat, co chce, a já si budu dělat, co chci. Až tak je to jednoduché. Život už je takový a já se svými rozhodnutími dokážu žít.”

Během osmi sezón a s omezeným rozpočtem, který si Haas prosazoval, Steiner tým občas dovedl ke slušnému výsledku, jako bylo páté místo v šampionátu konstruktérů v roce 2018. Nebo jak pomohl přežít během kovidu, kdy tým téměř zkrachoval.

“Jsem dost tvrdohlavý a řekl bych, že tvrdohlavost udržela tým při životě,” zhodnotil Steiner. “V roce 2020, když se objevila pandemie, chtěl Gene samozřejmě vytáhnout trn z paty s tím, že s tím končí. Řekl jsem: ‘Když najdu peníze na pokračování, budeš pokračovat i ty’. Řekl, že ano, a tak jsem našel peníze a tým pokračoval. To bylo asi nejhorší období, protože jsme byli v pozici rozhodnout se buď anebo. Nebylo nic mezi tím, nešlo to jen tak přežít. Potřebovali jsme něco udělat, a to se povedlo. Samozřejmě, že po tomto rozhodnutí následovalo několik těžkých let a tým měl obrovský neúspěch, museli jsme v tom roce propustit tolik lidí v době, kdy jsme byli na dobré vzestupné dráze.

V roce 18 jsme skončili pátí, pak v roce 19 jsme se trochu trápili, ale byl tu ještě jeden důvod, a vy [média] víte, proč tomu tak bylo, s motorem [bez detailů uveřejněná dohoda mezi FIA a Ferrari ohledně jeho motorů]. Pak vám v roce 2020 zatnou tipec a najednou jste zase na začátku, nebo ještě hůř než předtím. Myslím, že to byl pro tým nejtěžší okamžik.”

Na obou stranách byla radost z prvního dvojnásobného bodového zisku ve Velké ceně Monaka 2017, zisk nejlepšího týmového umístění, čtvrtého a pátého místa o rok později v Rakousku, a pole position Kevina Magnussena v GP Sao Paula 2022. Až příliš často však Haas oral brázdu jako tým živořící na konci středního pole nebo na konci startovního roštu.

“Vždycky jsme byli omezeni,” tvrdí Steiner, který se po zralé úvaze domnívá, že dosáhl všeho, co bylo v jeho silách za daných okolností. “Zpětný pohled je krásná věc a já si ho vážím,” dodal. “Při zpětném pohledu je zřejmé, že jsem mohl dělat věci jinak a lépe. Není jediná věc, o které bych řekl, že byla úplně špatně. Byla tam spousta maličkostí, když teď vím, jak dopadly, a samozřejmě bych je teď udělal jinak, protože pak bych měl výsledek, který jsem opravdu chtěl. Obecně si ale nemyslím, že by tam byla nějaká velká chyba. Vždycky se dají věci udělat lépe a já jsem vždycky upřímný. Vím, že jsem mohl udělat věci lépe. Neodvedl jsem fantastickou práci. Ale udělal jsem správné věci, které byly v danou chvíli možné, protože existovalo mnoho omezení s tím, co jsme dělali.”

Steinera může uklidňovat alespoň to, že z týmu odešel s patřičným respektem, který si od svých kolegů v paddocku F1 zasloužil.

“Dost lidí mi psalo, volalo a říkalo mi: ‘Hej, Günthere, odvedl jsi dobrou práci’, což je příjemné slyšet od lidí, kterých si vážím, a oni si váží mě,” řekl. “Je to docela fajn.”

Díky tomu mohl Steiner od Haase odejít se vztyčenou hlavou a z větší části si to s odstupem času “fantasticky užil”.

“Odcházel jsem se snem založit nový tým Formule 1,” řekl Steiner. “Obcházel jsem je s podnikatelským plánem, našel jsem Gena – on mě nevzal s sebou, já vzal jeho – takže to bylo vzrušující období. Tehdy bylo tolik lidí, tolik odpůrců, kteří říkali, že se nám to nepodaří, protože bylo tolik jiných týmů, které neuspěly, ale tým je tu stále. Měl jsem o týmu jiné představy než Gene, ale to je v pořádku. Tým patří jemu, ne mně. Může si s ním dělat, co chce. Když se ohlédnu zpátky, pořád mi nedochází, co se tam vlastně za těch deset let udělalo, ale nebylo to jen o mně. Pracovala tam spousta lidí, kteří odvedli skvělou práci – někteří z nich tam jsou dodnes, což je také velký úspěch, že lidé zůstávají v jedné firmě déle než 10 let.”

Při pohledu do budoucna si Steiner užívá dobrého života mimo F1, a to bez výčitek.

“Co se stalo, stalo se,” řekl. “Lidé si teď myslí, že musí být příjemné nic nedělat – přál bych si nic nedělat, ale mám spoustu práce, která mě zaměstnává. Jsem prostě hodně v pohodě, jen se dívám na budoucnost jinak, než když jsem byl v roli křečka v běžícím bubnu. A je příjemné se důsledně probouzet ve své posteli, ne jen být dva dny doma a pak zase musím někam jet. Je příjemné být s rodinou. Když jste na útěku, jak tomu říkám, neuvědomíte si, jak moc jim vlastně chybíte, dokud nejste poblíž.”

Dostal nabídky na návrat do F1, ale “nic konkrétního”, a zatímco nadále řídí svou výrobní společnost Fibreworks Composites ze Spojených států, zvažuje řadu nabídek, včetně práce v médiích. Příští měsíc by se měl objevit v reportáži australské televizní stanice z Velké ceny v melbournském Albert Parku.

Po jeho vystoupeních na Netflixu se stal jednou z největších hvězd seriálu Drive to Survive. Do dnešního dne ještě neshlédl ani jeden díl, a to ani z nadcházející šesté série. Přesto však prozradil:

“Objevují se žádosti o televizní vystoupení, ale musím pochopit celý tenhle byznys a jsem otevřený všemu. V budoucnu se může stát cokoli. Hodně lidí se mě ptá, jestli jsem k dispozici, abych pro ně něco udělal, což je vlastně docela dobré. Vlastně vidíte, že F1 je světem sama o sobě, když teď to nevnímám jako svět jednoho týmu F1. Pro mě, když jsem byl v týmu, tak si neuvědomujete, kolik se toho děje, kromě týmu, takže se o tomhle byznysu momentálně učím, protože upřímně řečeno, jsem v tom úplně neznalý. Zatím se jen dívám, co je venku, a pak se rozhodnu, co dál.”

A co se týče toho, že by se ještě někdy stal šéfem týmu?

“Ještě musím zjistit, co chci dělat, až budu dospělý,” zažertoval a pak dodal: “Ale nespěchám, abych se vrátil na stejnou pozici, jako jsem byl předtím. Chci se podívat, co je ještě kolem.”