Zaplatil jsem za Bottasovu chybu, štve Räikkönena

Kimi Räikkönen odstartoval do Velké ceny Ázerbájdžánu ze třetího místa, které po první zatáčce dokázal udržet. Ve druhé zatáčce ale zaútočil po vnějšku na mercedes Valtteriho Bottase, který najel na obrubník, vůz se mu vymknul z kontroly a došlo ke kolizi, která poznamenala závod obou jezdců.

3 Štítky: GP Ázerbájdžánu Kimi Räikkönen Valtteri Bottas Zveřejněno 26. 06 2017 — Šimon Trantina

Incident byl vyšetřován sportovními komisaři, ti však usoudili, že situace si nevyžadovala žádný zákrok, tudíž se pokračovalo bez penalizace. Räikkönen se v důsledku kontaktu propadl na páté místo a později ho ze závodu vyřadilo poškození spojené s nárazem do úlomků, které ležely na trati po kolizi jezdců Force Indie Sergia Péreze a Estebana Ocona.

Valtteri Bottas z bouračky však vyšel mnohem hůře, dostal defekt pneumatiky a než stačil dojet do boxů pro výměnu, byl už předjet o kolo týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem. Hodně mu však pomohl režim safety caru, během kterého mohl předjet celé pole a zařadit se na poslední místo. Poté předvedl nádhernou stíhací jízdu a umístil se na skvělém druhém místě, když předjel Lance Strolla doslova na cílové čáře.

„Nemohl jsem toho moc dělat,“ hodnotí kolizi z úvodu závodu Räikkönen. „Trefil mě v druhé zatáčce a už od té doby bylo na levé straně auta hodně poškození. Zabrzdil moc brzy. Myslím, že si toho hned všiml, proto ke kontaktu došlo. Brzdil mnohem dříve než já a pak pedál pustil, takže do mě narazil ve vysoké rychlosti.

Byla to pouze jeho chyba, ale zaplatil jsem za ni já,“ říká o incidentu sedmatřicetiletý veterán, který je sice stále ještě pevně usazen ve Ferrari, ale už se veřejně diskutuje o tom, kdo by ho mohl po jeho odchodu z F1 nahradit.

Nebylo to poprvé, kdy dva Finové kolidovali na trati, v roce 2015 se tak stalo hned dvakrát: v Mexiku a hlavně v Rusku, kdy dvojice jezdců svým incidentem v posledním kole při souboji o třetí místo darovala pódiové umístění Sergiu Pérezovi – tehdy ještě Valtteri Bottas jezdil pro Williams. Letos se tak stalo ve Španělsku bezprostředně po startu v první zatáčce, kdy Bottasův mercedes narazil do Räikkönena a poslal jej do vozu Maxe Verstappena.

„Je to škoda, že šlo znovu o mě a o Kimiho, ale není v tom žádný podtext,“ bránil se Bottas. „Bojujeme zkrátka často o stejné pozice a je smůla, že jsme zase bourali. Z mého úhlu pohledu byl on trochu vepředu, ale byl na vnějšku a já měl stopu na vnitřku. V této pozici zatáčka normálně patří autu na vnitřku.

Kimi točil do zatáčky, takže jsem nemohl dělat nic jiného než najet na obrubník, nemohl jsem v tu chvíli ubrat. Poté auto nadskočilo, narazil jsem do něj a dostal defekt. Budu se muset podívat na video, abych viděl, co šlo udělat lépe, abych příště neboural.

Byl jsem na vnitřku, myslel jsem, že jsem tu zatáčku měl, měl tam být dostatek místa pro čistý průjezd dvou aut. Kdyby se tak stalo, asi by Kimi udržel svou pozici, protože byl trochu vepředu,“ vyjádřil se ke kolizi Valtteri Bottas.

Nabízíme zájezdy na velké ceny F1

Diskuse k článku

3 komentáře: “Zaplatil jsem za Bottasovu chybu, štve Räikkönena”

 1. Louis65 napsal:

  Jj, treba po zavode zamest celou zavodni trat, ze? 🙂

 2. Mansell napsal:

  Bottas by taky měl dostat trest, proč už dlouho někdo nedostal nějaký trest, co není spojen se závoděním, dříve byly i tresty třeba se učastnit nějakých bezpečnostích programů.
  Ne všechny tresty by se měly týkat penalizací, ale třeba veřejně prospešné akce za bezpečnost na tratích a cestách.

 3. KulatyLenin napsal:

  glosa:
  Bottas je dobrý fantasta Odkdy platí že auto na vnitřku patří zatáčka?? To slyším poprvé. Člověk se holt furt něco dozvídá :)) Kažodpádně Bottas Kimimu rujnuje závody už dost často. A furt mu to prochází. Umysl v tom asi není. Ale jezdecké umění taky ne.

  a víš proč, protože mu to furt prochází. Je tu jasná koalice FIA Mercedes

Napsat komentář