Prohlášení Sebastiana Vettela k ukončení kariéry

Sebastian Vettel oznámil konec kariéry. Současně si založil Instagram účet, na kterém zveřejnil video s inspirativním projevem. Přinášíme jeho plné znění.

Štítky: Sebastian Vettel Zveřejněno 28. 07 2022 — GPF1.cz

„Tímto oznamuji svůj odchod z F1 na konci sezóny 2022. Pravděpodobně bych měl nyní začít s dlouhým seznamem lidí, kterým bych měl poděkovat, ale považuji za důležitější vysvětlit důvody svého rozhodnutí.

Miluji tento sport. Je ústředním bodem mého života, co si pamatuji, ale stejně jako existuje život na trati, existuje i můj život mimo ni. Být závodním jezdcem nikdy nebylo mou jedinou identitou. Velmi věřím v identitu: spíše podle toho, kým jsme a jak se chováme k ostatním, než podle toho, co děláme.

Kdo jsem? Jsem Sebastian. Otec tří dětí a manžel úžasné ženy. Jsem zvědavý a snadno mě fascinují vášniví nebo zruční lidé. Jsem posedlý dokonalostí, jsem tolerantní a mám pocit, že všichni máme stejná práva na život, bez ohledu na to, jak vypadáme, odkud pocházíme a koho milujeme.

Miluji pobyt venku. Miluji přírodu a její zázraky, jsem tvrdohlavý a netrpělivý. Dokážu být opravdu protivný. Ráda lidi rozesmívám, mám rád čokoládu a vůni čerstvého chleba. Moje oblíbená barva je modrá. Věřím ve změnu a pokrok a v to, že každá maličkost něco změní. Jsem optimista a věřím, že lidé jsou dobří.

Vedle závodění jsem si založil rodinu a jsem rád v její blízkosti. Mimo F1 jsem si vypěstoval i další zájmy. Moje vášeň pro závodění a F1 je spojena se spoustou času stráveného odloučením od rodiny, a stojí mě hodně energie.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sebastian Vettel (@sebastianvettel)

Věnovat se své vášni tak, jak jsem to dělal a jak jsem to považoval za správné, už nejde ruku v ruce s mým přáním být skvělým otcem a manželem. Energie, kterou je třeba vynaložit na to, aby se člověk sžil s autem a týmem a hnal se za dokonalostí, vyžaduje soustředění a odhodlání.

Mé cíle se posunuly od vyhrávání závodů a bojů o mistrovské tituly k tomu, abych viděl své děti růst, předával jim své hodnoty, pomáhal jim vstát, když padají, naslouchal jim, když mě potřebují, nemusel se s nimi loučit a hlavně se od nich mohl učit a nechat se jimi inspirovat.

Děti jsou naše budoucnost. Dále cítím, že je toho tolik, co mohu objevovat a učit se o životě i o sobě. Když už mluvíme o budoucnosti, cítím, že žijeme ve velmi rozhodující době a to, jak si všichni utvoříme následující roky, rozhodne o našem životě.

Moje vášeň přichází s určitými aspekty, které jsem se naučil nemít rád, možná se v budoucnu vyřeší, ale vůle uplatnit tuto změnu musí být mnohem, mnohem silnější a musí vést k činům již dnes. Mluvit nestačí a nemůžeme si dovolit čekat. Žádná alternativa neexistuje. Závod je v plném proudu.

Můj nejlepší závod? Ten teprve přijde. Věřím v pohyb vpřed a v posun vpřed. Čas je jednosměrná ulice a já chci jít s dobou. Ohlížení se zpět vás jen zpomalí.

Těším se na závody po neznámých tratích a budu nacházet nové výzvy. Stopy, které jsem na trati zanechal, zůstanou, dokud je čas a déšť nesmyje. Budou se pokládat nové. Zítřek patří těm, kteří se utvářejí dnes. Příští zatáčka je v dobrých rukou, protože nová generace se již objevila.

Věřím, že je stále ještě závod, který je třeba vyhrát. Sbohem a díky, že jsem se s vámi mohl podělit o závodní trať. Líbil se mi každý kousek toho všeho.“