Protest Williamsu proti výsledkům GP Ázerbájdžánu

Od GP Ázerbájdžánu 2018 uplynul více než týden a přesto se v úterý budou revidovat výsledky závodu. Tým Williams totiž požádal Mezinárodní automobilovou federaci o přezkoumání některých situací, zejména kolizi, do které byl zahrnut pilot Williamsu Sergej Sirotkin. Ten totiž pro závod ve Španělsku dostal penalizaci tří míst na startu za svou roli v prvním kole závodu v Baku minulý týden.

6 Štítky: Esteban Ocon Fernando Alonso GP Ázerbájdžánu Kevin Magnussen Kimi Räikkönen Pierre Gasly Sergej Sirotkin Video Williams Zveřejněno 8. 05 2018 — GPF1.cz

Podávat protest s takovým časovým odstupem bývá hodně neobvyklé. Tím spíš, když výsledky závodu jsou prohlášeny za oficiální několik hodin po skončení velké ceny. Ty už měnit nelze, leda by se objevily nové skutečnosti. Právě to bude v úterý posuzovat FIA, tedy zda-li opravdu existují nové skutečnosti, na základě kterých je možné přezkoumat rozhodnutí z uplynulé GP Ázerbájdžánu. Pokud takové skutečnosti existují a FIA to vezme na vědomí, ještě v ten samý den výsledky závodu v Baku přezkoumá.

Dvaadvacetiletý rodák z Moskvy Sergej Sirotkin vypadl ze závodu po srážce s vozem McLarenu Fernanda Alonsa. Ten se do boxů doslova dobelhal s oběma koly na pravé straně prakticky nefunkčními, přesto s ohledem na divoký průběh velké ceny dokázal Alonso do cíle dojet na bodovaném sedmém místě. Sirotkin do Alonsa najel proto, protože na něj zleva najel Nico Hülkenberg s monopostem Renault. Není to ale tato kolize, za kterou Sirotkin dostal trest poklesu tří míst na startu dalšího závodu. Nýbrž ta, která se odehrála o chvíli dříve. Sirotkin totiž zezadu najel do formule Force India Mexičana Sergia Péreze. Ten také musel zajet do boxů pro opravy, byť se v divoké velké ceně dostal nakonec na stupně vítězů.

Williams požádal sportovní komisaře FIA o přezkoumání Sirotkinova prohřešku. Ale nejen jeho. Zatímco Sirotkin z celkem nevinného kontaktu vyvázl s přísným trestem, za daleko vážnější počínání při restartu v závěru velké ceny, během kterého natlačil závodníka Toro Rosso Pierra Gaslyho na zeď, dostal pilot týmu Haas Kevin Magnussen jen menší trest deset sekund.

Williams současně zpochybňuje rozhodnutí komisařů nijak se nezabývat kolizí v prvním kole závodu v Baku mezi pilotem Force Indie Estebanem Oconem a Kimim Räikkönenem. Ocon po kolizi s Räikkönenem ze závodu vypadl, ale Räikkönenovo Ferrari poškodil, ačkoli ten již nemohl vzájemnému kontaktu nijak zabránit.

Právě nekonzistentní rozhodnutí incidentů Sirotkin – Pérez (3 místa na startu dalšího závodu), Magnussen – Gasly (trest 10 sekund) a Ocon – Räikkönen (bez trestu) nejspíš stojí za podnětem Williamsu vůči FIA. Zpochybnění rozhodování samo o sobě nemůže stačit, musí existovat nové skutečnosti nebo argumenty, které nebyly vzaty v potaz.

Williams rovněž zpochybňuje Alonsovu snahu se s výrazně poškozeným autem vrátit do boxů. FIA totiž považuje za nebezpečné počínání se s pochroumaným a tím pádem pomalým vozem pokoušet vrátit do boxů. Například piloti s uvolněným kolem musejí auto okamžitě zastavit. Alonso měl přitom poškozená obě kola na pravé straně.

Sportovními komisaři v Baku byli Garry Connelly, Dennis Dean, závodnický veterán Tom Kristensen a národní komisař Anar Shukurov. Stejní lidé budou novým argumentům Williamsu v úterý naslouchat.

Změna výsledků závodu nebo rozhodnutí sportovních komisařů dlouho po skončení velké ceny by nebyla poprvé. V roce 2003 byl se dvoutýdenním zpožděním za vítěze GP Brazílie místo Kimiho Räikkönena prohlášen Giancarlo Fisichella z týmu Jordan. Bláznivý závod v Sao Paulu byl ukončen předčasně a FIA měla k dispozici špatné výsledky. Důkazy, které byly předložené až s několikadenním zpožděním, prokázaly, že správným vítězem je Fisichella.

Diskuse k článku

6 komentářů: “Protest Williamsu proti výsledkům GP Ázerbájdžánu”

 1. Kakanen napsal:

  Situsi, běž si prosím prudit na Alonsoweb, tady na tebe není nikdo zvědavej.🇻🇦🇱

 2. Situs napsal:

  Oh, to je trapné od Williamsu. Nemůžou uspět když nemaj nic nového, je to jen divadélko na podporu Sirotkina, zoufalé.

 3. Kakanen napsal:

  Alonsista o mě bude tvrdit, že jsem zaslepenej.😂A co je potom Situs(Shitner)?🤓

 4. jj284b napsal:

  zaslepenost z teba priam srsi.. .Alonso sa dostal do boxov pocas SAFETY CARU… polo bolo spomalene a v uplne inej casti trate.. navyse, Alonso nemal poskodene zavesy ani kolesa.. mal defekty.. takze ak by im toto preslo tak nabuduce bude hocikto moct pozadovat, aby pilot s defektom musel auto odstavit…

 5. Kakanen napsal:

  Alonso bez trestu?Toto je výsměch!Na úlomky na trati z jeho monopostu mohl doplatit kde kdo, toto se mělo zřejmě potrestat.😉

 6. jj284b napsal:

  Alonso mal defekt, a nie uvolnene kolesa… kazdopadne totalne zahambujuce spravanie Williamsu.. ich pilot sposobi defekt druhemu pilotovi a oni maju este nervy ziadat potrestat postihnuteho…

Napsat komentář