FIA se odmítla protestem Williamsu hlouběji zabývat

FIA se odmítla zabývat stížností Williamsu na rozhodnutí komisařů GP Ázerbájdžánu ohledně incidentů Sergeje Sirotkina se Sergiem Pérezem, Estebana Ocona s Kimim Räikkönenem, Kevina Magnussena s Pierrem Gaslym a Fernandem Alonsem.

Štítky: GP Ázerbájdžánu Williams Zveřejněno 8. 05 2018 — GPF1.cz

Sportovní komisaři uspořádali telefonický mítink společně se zástupci Williamsu a ředitelem závodu Charliem Whitingem. Zástupci FIA se jednomyslně shodli na tom, že neexistují nové skutečnosti takové, aby byla rozhodnutí znovu přehodnocena.

Williams podal protest proti výsledkům GP Ázerbájdžánu, FIA jej vyslechne

V případě kolize mezi Sergejem Sirotkinem a Sergiem Pérezem FIA uvedla, že se charakter kolize nedá srovnávat s jinými incidenty v prvním kole. Naopak, trest za podobné incidenty je podle sportovních komisařů stejný. Sirotkin dostane na startu nadcházející GP Španělska trest poklesu tří míst. Williams nevyužil možnost protestu ve stanovené lhůtě po závodě.

FIA reagovala i na incident mezi Gaslym a Magnussenem, po kterém první nazval druhého nejnebezpečnějším pilotem série. FIA uvedla, že od roku 2016 došlo k 87 incidentům, které mají charakter toho, že někdo údajně zavinil kolizi. Z těchto šetření jich 55 vedlo k závěru nikoho netrestat na základě principu, která dává jezdcům větší možnosti bojovat na dráze. Čtrnáct incidentů vyústilo v penalizaci 10 sekund, devět z nich pak v penalizaci poklesu tří míst na startu dalšího závodu.

„Penalizace udělené Sirotkinovi, Ericssonovi a Magnussenovi byly naprosto konzistentní s předchozí praxí a politikou udělování trestů,“ řekla FIA.

Williams si také stěžoval na počínání Fernanda Alonsa, který se s výrazně poškozeným autem pokusil vrátit do boxů, což bývá v rozporu s pravidly. Charlie Whiting ale argumentoval, že na dráze byl během Alonsova návratu do boxů safety car, že se Alonso vyhýbal závodní linii, ostatním jezdcům a minimalizoval rizika. Není důvod se Alonsovým počínáním dodatečně zabývat, neboť se v této souvislosti neobjevily nové skutečnosti.

V dalším sdělení FIA Williamsu připomněla, že se může odvolat proti rozhodnutím komisařů v případě jejich závěru neudělit žádný trest, jako tomu bylo po incidentu Räikkönen – Ocon. To ale Williams neučinil. Odvolání ale není přípustné, když je udělen trest časové penalizace nebo průjezdu boxy.

Williams ve své argumentaci v odvolání použil některé zprávy a rozbory médií. Ty ale FIA smetla ze stolu jako „nevýznamné a nerelevantní“.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář