Výhoda Red Bullu v závodě příští rok zmizí, je přesvědčen šéf F1 Domenicali

CEO Formule 1 Stefano Domenicali shrnul v rozhovoru uplynulou sezonu a také stav celého sportu. Co očekává od soupeřů Red Bullu a jak je na tom popularita F1?

Štítky: 2024 FOM Stefano Domenicali Zveřejněno 29. 11 2023 — Petr Horák

Red Bull a obzvlášť Max Verstappen sezonu 2023 naprosto ovládli. Nizozemský pilot si zajistil titul už 6 závodů před koncem. “Chtěl bych Maxovi pogratulovat. Pro Red Bull nastavil obdivuhodné standardy co se vyzrálosti a schopností týče,” uznal šampiona Domenicali.

Z ostatních týmů zaujal Domenicaliho McLaren: “Byli tu tací, kteří si mysleli, že pod rozpočtovým stropem nepůjde auto vyvíjet. Myslím, že McLaren jim letos dokázal, že to není pravda.” Skutečně, oranžový tým se v prvních závodech potácel na chvostu, ale nakonec získal několik pódií, pole position, sprintové vítězství a vytáhl to na celkové čtvrté místo.

POZVÁNKA NA SLAVNOSTNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI S EXKLUZIVNÍ TALKSHOW: VSTUPENKY

Ačkoliv Red Bull vyhrál 21 z 22 letošních velkých cen, Stefano Domenicali věří, že příští rok to bude jinak: “V sobotu je 20 aut v jedné vteřině, takže v kvalifikaci jsou si všichni blízko. Samozřejmě v závodní rychlosti je to jinak, ale věřím, že příští sezonu se nedělní rozložení sil razantně změní.

“Většinou nerad mluvím a předpovídám, protože ti, co to dělají, a že jich je, jsou pak často přesvědčeni o opaku. Ale jsem si jistý, že cílem všech týmů je ukázat úroveň svého inženýrství a své schopnosti se stále zlepšovat.”

I přes naprosto dominantní a jednostrannou sezonu na tom ale popularita Formule 1 není tak špatně. “Povědomí o F1 a růst našeho sportu je vážně magický. Naším cílem je, aby oddaní fanoušci opravdu našemu sportu věřili. A aby ti, co třeba nejsou až tak zažraní fanoušci, ale líbí se jim, co děláme, cítili to spojení s námi. Pak je naší povinností budovat kulturu F1. To je ta krásná výzva, kterou máme,” zhodnotil stav sportu Stefano Domenicali.