Vítězové a poražení Grand Prix Emilia Romagna

Sezona 2021 pokračuje ve velkém stylu! Po dramatické úvodní Grand Prix Bahrajnu přišla snad ještě napínavější Velká cena na okruhu Imola. Kdo v ní obstál a komu se nedařilo?

Štítky: GP Emilia Romagna Zveřejněno 19. 04 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Přestože se Nizozemcův víkend neobešel bez chybek – vyjetí na trávu v posledním kvalifikačním pokusu nebo smyk před restartem –, nakonec si dojel pro pohodlné vítězství a v šampionátu smazal ztrátu na Lewise Hamiltona na jediný bod. Vítězství nedostal zadarmo, do čela se musel agresivním manévrem po startu prodrat. I ten ale potvrdil, že Verstappen jako jezdec opravdu vyspěl a je třeba s ním počítat.

Lewis Hamilton

Nestává se častokrát, aby Lewis Hamilton chyboval. Stejně tak se nestává, aby jezdec s kolem ztráty nakonec skončil druhý. Ano, Brit si v Imole vybral slabší chvilku, když vyjel mimo dráhu, kolidoval s bariérou a propadl se pořadím. Štěstí v podobě restartu závodu mu přihrálo do ruky druhou šanci, kterou ale plně využil. Druhé místo bylo zřejmě jeho maximem.

Startup Ample pracuje na rychlé výměně baterií ve vozech během 10 minut

Lando Norris

V kvalifikaci byl po vlastní chybě, jak sám přiznal, o třetí místo „obrán“, v závodě se už ale dočkal. Lando Norris dokáže z letošního McLarenu na rozdíl od Ricciarda, který se zatím rozkoukává, ždímat maximum. V Bahrajnu to bylo čtvrté místo, v Imole to Brit ještě o stupínek vylepšil.

Ferrari

Italská stáj pořád není výkonnostně tam, kde by chtěla být, ale dva vozy v elitní pětce jsou slušným příslibem. Něco takového se Ferrari nepovedlo od loňské, a také deštivé, Grand Prix Turecka. Leclerc navzdory hodinám v zahřívacím kole předvedl další zkušenou jízdu, Sainz se po několika chybách v úvodu také zklidnil. A to se vyplatilo.

Poražení

Valtteri Bottas

Fin byl po celý víkend tzv. v zemi nikoho. V závodě se potácel na hranici první desítky a prakticky si jej nešlo všimnout, dokud nekolidoval s Georgem Russellem. Komisaři incident ohodnotili jako závodní, Bottase by ale mnohem více než to, kdo byl viník, měl trápit fakt, že byl předjížděn vozem Williamsu…

Sergio Peréz

Mexičan na svoji stíhací jízdu z Bahrajnu nenavázal. V kvalifikaci sice exceloval druhým místem, na startu ale o dvě příčky propadl a za předjíždění pod safety carem vyfasoval trest deseti sekund. Ba co hůř, po restartu se Pérez dopustil chyby, která jej stála všechny body. Jasně, jednalo se teprve o druhý závod za nový tým, ale Red Bull je proslulý tím, že podobné prohřešky dlouhodobě netoleruje.

Williams

Britský tým v sobotu slavil, když dostal oba své vozy do prostřední části kvalifikace. V neděli ale přišlo vystřízlivění. Oba jeho jezdci odstoupili po kolizích se soupeři. Latifi se dostal mimo trať a pak do křížku s Mazepinem, Russellovu kolizi s Bottasem jsme již zmiňovali…

Mazáci

Alonso, Vettel a Räikkönen. Ti všichni se nedělním závodem protrápili, přestože by jeden řekl, že mokré počasí bude nahrávat jejich zkušenostem. Nejlépe z nich dopadl Fin, který projel cílem jako devátý, jenže… Räikkönen později obdržel penalizaci za to, že se pod safety carem roztočil a znovu zaujal svoji pozici, a z bodovaných příček se vytratil. To přihrálo desáté místo do klína Alonsovi, což je pro Španěla ale jen chabá útěcha.

AlphaTauri

Domácí tým měl být černým koněm závodu. Jenže Pierra Gaslyho, který nakonec dojel jako sedmý, v úvodu zradila špatná taktika, když dlouho kroužil s nevhodným obutím na osychající dráze, a mladíček Yuki Tsunoda byl opět příliš namotivovaný. Po chybě v kvalifikaci se roztočil i v závodě a skončil až jako dvanáctý. Nevyužitý potenciál.