GP Emilia Romagna se o víkendu nepojede, byla zrušena

Velká cena formule 1 Emilia Romagna v Imole byla tento víkend odvolána kvůli zaplavení místa konání a místní oblasti.

Štítky: F1 GP Emilia Romagna Zveřejněno 17. 05 2023 — Jiří Košta

Špatné počasí má destruktivní vliv na region Emilia Romagna v Itálii již několik týdnů a nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy byl tento týden již několikrát vyhlášen.

Přípravy na závod již začaly. Řeka Santerno, která teče podél  trati, však bobtnala srážkami odjinud v regionu a její hladina stoupala, až se v úterý odpoledne vylila z břehů.

Zaplavení výběhu zpočátku bránily obvodové bariéry kolem trati. Situace však představovala takové riziko, že týmům, které měly dorazit do podpůrného paddocku druhý den ráno, bylo řečeno, že jim to nebude dovoleno. Brzy poté byli ti, kteří již pracovali na trati, informováni, že musí z bezpečnostních důvodů odejít.

Ve 13:15 místního času vydala F1 prohlášení, že velká cena bude zrušena. Doprovodné akce Formule 2 a Formule 3 byly také odvolány.

„Rozhodnutí bylo přijato, protože není možné bezpečně uspořádat akci pro naše fanoušky, týmy a náš personál a je to správné a zodpovědné udělat vzhledem k situaci, které čelí města v regionu. Nebylo by správné v této těžké době vyvíjet další tlak na místní úřady a záchranné služby.

Je to taková tragédie vidět, co se stalo Imole a Emilii Romagna, městu a regionu, ve kterém jsem vyrůstal, a mé myšlenky a modlitby jsou s oběťmi záplav a postiženými rodinami a komunitami,” řekl generální ředitel formule 1. Stefano Domenicali.

Chci vyjádřit svou vděčnost a obdiv za neuvěřitelné záchranné služby, které neúnavně pracují na pomoci těm, kteří pomoc potřebují, a zmírnění situace – jsou to hrdinové a celá Itálie je na ně hrdá.

Rozhodnutí, které bylo přijato, je správné pro všechny v místních komunitách a v rodině F1, protože potřebujeme zajistit bezpečnost a nevytvářet další zátěž pro úřady, když se potýkají s touto velmi hroznou situací.”