Vettel už další titul nepřidá. Je vyhořelý a frustrovaný

Měl navázat na slavný odkaz Schumacher-Ferrari. Jenže pohádka nepokračuje, spíše se mění v horor. Sebastian Vettel načal už pátou sezonu u Scuderie – v ní získal Schumacher svůj premiérový titul pro Maranello. Vettelovi je něco takového na hony vzdálené. Proč?

Štítky: Sebastian Vettel Zveřejněno 18. 04 2019 — Lukáš Štěrovský

Ne snad, že by nebyl talentovaný a rychlý. Pokud má k dispozici správnou techniku, jako tomu bylo u Red Bullu v letech 2010-2013, je Vettel nezastavitelný. Zdá se ale, že když není vše podle jeho představ, nedokáže se vyrovnat s nepříznivou situací Němec tak snadno jako třeba Lewis Hamilton. Pod tlakem dělá Vettel chyby; vzpomeňte na všechny ty hodiny a smyky z posledních jedenácti závodů. A vypadá to, že to má neblahý vliv na jeho psychiku. Nebo je tomu naopak, a právě „špatná“ mentalita stojí za nevýraznými výsledky? Těžko říct.

Možná jste si toho taky všimli, ale Vettel poslední dobou působí jako úplně jiný člověk. Bez emocí, odevzdaný, nemotivovaný. Jeho vysílačky, které kdysi nepostrádaly „šťávu“ (třeba v Mexiku 2016, kde poslal do oněch míst ředitele závodu), jsou nyní spíše už jen suchým či frustrovaným konstatováním faktů. To samé platí o řeči těla. Vettel prostě ztratil jiskru a nadšení.

Sám ostatně přiznal, že se mu nelíbí, kam F1 směřuje, že je to více show než sport. A že je možné, až mu příští rok skončí smlouva s Ferrari, že pověsí rukavice a helmu na hřebík. No… a proč ne? Konec kariéry zvažoval už v roce 2014 (a předtím i v sezoně 2012), kdy najednou po letech neměl auto na vítězství, dostával naloženo od týmového kolegy Daniela Ricciarda a ke všemu se mu nelíbil jízdní projev tehdejších vozů. Nepřijde vám situace v letošním roce jako přes kopírák?

Vettel, který byl zvyklý vyhrávat jak na běžícím pásu, najednou čeká na titul už pět roků. V posledních dvou letech byl s Ferrari relativně blízko, ale pokaždé selhal. Vloni navíc musel řešit žabomyší války uvnitř týmu. Teď, s novým vedením, přišel i nový a zatraceně rychlý týmový kolega Charles Leclerc. Nemá cenu si něco nalhávat, Němec je ve složité situaci. Jen blázen by mu záviděl.

View this post on Instagram

A bright road is waiting for you champ

A post shared by Sebastian Vettel (@vettelofficial) on

Přestože má Vettel teprve 31 let, ve formuli 1 závodí už 12 sezon. To je dost času na to, aby i otrlejší jedinec prostě vyhořel. Doma má dvě malé dcerky, a tak si dost možná uvědomuje, že svoje si v královně motorsportu už odjezdil a současnou bitvu o pozici týmové jedničky, kterou bude zřejmě muset svést, prostě nemá zapotřebí. Stačí se podívat na Nika Rosberga, který v roce 2016 jen pár dní po zisku titulu ukončil kariéru z podobných důvodů.

Snad jediná věc, která by čtyřnásobného šampiona mohla na dráze udržet, je dosud neukojená touha získat aspoň jeden titul s jeho milovaným Ferrari. Tak jako Schumacher. Jenže pokud se Vettel nezrestartuje, za současného stavu další triumf nepřidá. V roce 2014, když se snažil znovu objevit potěšení ze závodění, mu prý pomohla jízda v motokáře. Těžko říct, zdali to samé zafunguje i podruhé…

Diskuse k článku

Napsat komentář