Verstappen je dobrý inženýr stejně jako pilot

Statistiky Red Bullu jsou v posledních letech šílené a možná už nikdy nebudou překonány. Od prvního závodu v roce 2022 do Velké ceny Austrálie 2024 se uskutečnilo celkem 47 závodů, z nichž Red Bull vyhrál neuvěřitelných 40.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 4. 04 2024 — GPF1.cz

Jejich dominanci někteří označují za nudnou, ačkoli na jejich brilantnost budou mnozí vzpomínat s úctou. Nyní fanoušci vzpomínají na éru Michaela Schumachera, Jeana Todta a Rosse Brawna, zatímco při vzpomínce na nadvládu Red Bullu se brzy vybaví i jména Maxe Verstappena, Helmuta Marka, Christiana Hornera, Adriana Neweye a Pierra Wache.

Poslední jmenovaný hovořil během víkendu Velké ceny v Austrálii o atmoséfře v týmu. Verstappenova role v rámci Red Bullu samozřejmě nemohla zůstat dlouho nezmíněna. Už v první odpovědi technický ředitel Red Bullu vyzdvihuje kvality trojnásobného mistra světa.

“Max je na okruhu Spa-Francorchamps velmi rychlý,” odpověděl Wache na otázku týkající se slavné Velké ceny Belgie 2022. Verstappen tehdy musel po penalizaci na startovním roštu startovat ze 14. místa, přesto dokázal závod vyhrát.

“Kromě toho vozu RB18 trať také dokonale vyhovovala. Tyto dva aspekty rozhodly v Belgii. Svou roli sehrálo i to, že na trati bylo stále hodně poskakujících aut, protože právě tam může u současné generace vozů nastat problém. Ve skutečnosti jsme získali výhodu oproti konkurenci, protože pravidla byla zpřísněna. Proto se dá mluvit o zlomu během tohoto víkendu. Ferrari mělo skutečně nejrychlejší vůz v poli na začátku roku 2022.”

Pokračoval: “Ve Spa jsme naplno využili potenciál vozu, a to v době, kdy FIA zpřísnila pravidla, pokud jde o podlahu pod vozem. Tato změna nám nakonec přinesla ještě větší výhodu oproti konkurenci. Už jsme tolik netrpěli poskakováním a od té chvíle se rozdíl mezi námi a Ferrari ještě zvětšil.”


Nové číslo online magazínu KOLO na KOLO

  • Víme, co všechno a proč se odehrává v Red Bullu
  • Jak Hamilton mazaně vyjednal smlouvu s Ferrari, a obešel všechny
  • Opravdu nejsilnější parnerství v F1
  • Bernie Ecclestone, jak jej neznáte
  • O prvním automobilovém závodě

PŘEDPLATNÉ na webu kolonakolo.cz


O rok později jezdci Red Bullu skutečně museli při průjezdu slavnou zatáčkou Eau Rouge polevit plyn, aby podlahovou desku trochu ušetřili. Fenomén, který byl nevyhnutelný a rpohrál Red Bullu GP Singapuru ten rok.

“Mohli v roce 2023 projet Eau Rouge na plný plyn, ale to už by podlahová deska nebyla dostatečně silná,” směje se Wache, když je dotázán na pozoruhodnou akci jezdců Red Bullu v roce 2023. “Kvůli pravidlům jsme museli najít kompromis a to se nám podařilo tím, že jsme upravili nastavení vozu a nechali jezdce polevovat při průjezdu Eau Rouge.”

V roce 2024 už Red Bull zaznamenal dvě první místa a tým se opět jeví jako velký favorit na titul mistra světa. To také znamená, že Verstappen má velkou šanci získat čtvrtou korunu v řadě, a to přestože mu letos bude teprve 27 let. Co podle Wacheho dělá z Nizozemce tak výjimečného jezdce, jakým je?

“V první řadě je to samozřejmě Holanďan,” směje se Wache, než odpoví vážně. “Miluje závodění, má šílený talent a dokonale cítí limity vozu. Než jsem s ním začal spolupracovat, nikdy jsem nezažil jezdce, který by byl hned v prvním kole na limitu. To mu dává opravdu šílenou výhodu, zvlášť když dnes smíme testovat tak málo. Pro nás je to také výhoda, když máte jezdce, který dokáže okamžitě jet s autem na limitu.”

To proto, že vám to dává výhodu. Je to proto, že vám to dává okamžitý přehled o tom, co je třeba na autě zlepšit. Je to proto, že jasně víte, jaký je limit vozu, a proto víte, co musíte zlepšit.”

Wache pokračoval:

“A samozřejmě má perfektní kontrolu nad vozem. Také je stejně jako my dobrý inženýr, protože neustále hledá možnosti, jak vůz vylepšit. Vítězství mu nestačí, vždy chce víc, stejně jako zbytek týmu. Po vítězství takříkajíc neodpočívá, jede dál,” uzavřel Wache slova chvály.