Velkolepá GP Bahrajnu 2014 aneb souboj Hamiltona s Rosbergem

Dnes se v Bahrajnu oproti původnímu plánu nepojede, a tak pojďme alespoň zavzpomínat na famózní bitvu o vítězství mezi piloty Mercedesu v roce 2014.

Štítky: Historie Lewis Hamilton Nico Rosberg Zveřejněno 22. 03 2020 — Lukáš Podstata

Nico Rosberg dokázal na úvod sezony svého rivala porazit v Austrálii. Kvalifikaci v Bahrajnu Němec také zvládl a opět ukázal svému kolegovi záda. Start ovšem lépe vyšel Hamiltonovi, který se před Rosberga dokázal v první zatáčce dostat. Rosberg se však nehodlal vzdát a držel si maximálně dvě vteřiny za Hamiltonem.

Pravé boje započaly v osmnáctém kole. Rosberg se úspěšně dostal před svého kolegu v zatáčce číslo jedna. Hamilton se však nehodlal se ztrátou pozice smířit a snažil se to po krátké rovince Rosbergovi vrátit. Tyto souboje probíhal prakticky bez ustání několik kol. Rozhodujícími se nakonec staly zastávky v boxech. Nico Rosberg postupně na Hamiltona začal ztrácet.

Brit měl ve 40. kole náskok deseti vteřin, ale po nehodě Estebana Gutiérreze a Pastora Maldonada se na trati objevil safety car. Pro Hamiltona katastrofální scénář, pro Rosberga poslední naděje. Dalším soubojům chtěl však učinit přítrž tehdejší výkonný ředitel Paddy Lowe, který řekl: „Dovezte obě auta domů.“ Tato zpráva jasně reflektovala, že si tým Mercedes nepřeje další souboje svých svěřenců.

Rosberg příliš na nabádání Lowa nedbal a snažil se do konce závodu Hamiltona několikrát předjet. Brit však nakonec svoji první pozici uhájil a vrátil Rosbergovi porážku z Melbourne. Oba piloti po závodě měli na toho druhého jen slova úcty. Hamilton tehdy řekl: „Nico jezdil fantasticky a navíc opravdu férově. Na konci závodu byl velmi rychlý. Celkem jsem se bál, abych to zvládl, ale nakonec se to povedlo a byla to skvělá zábava.“

Rosberg byl po prohrané bitvě zklamaný, ale i tak zůstal pozitivně naladěn. „Silně nesnáším dojíždět na druhém místě, ale na druhou stranu to byl ten nejzajímavější závod, jaký jsem kdy během své kariéry zažil,“ prohlásil.

Není pochyb o tom, že tento souboj vešel do historie formule 1. Takové závodění chce každý fanoušek královny motorsportu vidět. Horší to muselo být pro vedení Mercedesu…

Diskuse k článku

Napsat komentář