Uvažuje se o zavedení bezpilotního safety caru

Mezinárodní automobilová federace se snaží prostřednictvím motorsportu propagovat nové technologie. V budoucnu by tak mohlo dojít například na bezpilotní safety car.

Štítky: FIA Safety car Zveřejněno 21. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

Přestože řídící orgán F1, tedy Mezinárodní automobilová federace, chce zachovat jezdce jakožto klíčový prvek celého šampionátu, ani tak se nebrání zavedení moderních technologií. Vedoucí technického oddělení F1 Marcin Budkowski prozradil, že aktuálně se jedná například o bezpilotním safety caru.

„Dám vám jeden příklad, ale není to jediná věc: Hovořili jsme o bezpilotním safety caru. Podpořilo by to technologii, ke které jsou lidí trochu skeptičtí. Místo toho by se mohlo ukázat, že funguje. Pilot safety caru už by nebyl podstatný, protože by přenechal ovládání na počítači,“ uvedl Budkowski, který v minulosti pracoval dlouhá léta pro Ferrari a McLaren.

Rozhovor s pilotem safety caru

Jak už bylo zmíněno výše, nahrazení závodníků stroji však v plánu není. „Inženýři by byli rádi, ale fanoušci nikoliv,“ má jasno Budkowski. A jaký má názor na série, které jdou právě tímto směrem – tedy závody bezpilotních vozidel, jako je třeba Roborace?

„Vnímám to jako zajímavou věc, která kráčí jedním směrem. Ale může tato myšlenka, tedy nemít ve voze F1 jezdce, uchvátit miliony lidí po celém světě? Upřímně o tom pochybuji. Nicméně využít motorsport k propagování nových technologií – jako je bezpilotní safety car nebo i Roborace – veřejnosti, to může být fantastické zkoumání možných nových řešení.“

Do budoucna má FIA v plánu mnohem více. V čele s prezidentem Jeanem Todtem bojuje v rámci kampaně Action for Road Safety za větší bezpečnost na silnicích. A právě běžný provoz bude autonomními vozy „poznamenán“ nejvíce. Podle Budkowskiho Mezinárodní automobilová federace nyní zkoumá, jak nové silniční technologie ovlivní motorsport.

Diskuse k článku

Napsat komentář