Neobvyklá cesta k výchově talentů končí. Jaká bude další?

Automobilka Mercedes se stahuje z domácího šampionátu cestovních vozů DTM, odkud si brala i jezdce pro F1. K rozvoji nových talentů tak bude muset využít jiných sérií.

Štítky: DTM Mercedes Pascal Wehrlein Zveřejněno 22. 08 2017 — Josef Nekvinda

Mercedes minulý měsíc oznámil, že končí své působení v sérii DTM, a to ke konci příští sezóny. Oficiálně proto, že své aktivity přesune do šampionátu formule E pro sezónu 2019/20. Stříbrné šípy přitom DTM rovněž využívaly k výchově mladých pilotů pro F1. Nemusíme příliš dlouho lovit v paměti, neboť v právě probíhajícím ročníku formule 1 jsou dva chráněnci této stáje, kteří prošli sérií německých sportovních vozů – Pascal Werhlein a Esteban Ocon. Tato netradiční možnost, jak se dostat do formule 1, se však nyní uzavírá.

V případě prvně jmenovaného Wehrleina šlo o cestu, kterou kopíroval kroky Christijana Alberse nebo Paula di Resty předtím, než usedl do kokpitu Manoru. Němec tak nyní poukazuje na fakt, že Mercedes bude muset zaujmout nový postoj k rozvoji mladých závodníků. A to může být problematické, neboť volných míst ve formuli 1 není zrovna nadbytek.

„S Mercedesem jste rozhodně měli šanci pokračovat do formule 1, i když DTM není normální cesta,“ popisuje Pascal Wehrlein. „Začínáte ve formuli 4, formuli 3, formuli 2 nebo GP3, to je obvyklá cesta. Mohu vám říct jen to, jak to bylo se mnou. Pro mě nebylo možné závodit v GP2, neměl jsem rozpočet kolem miliónu a půl (dolarů), takže jsem se musel rozhodnout, co budu dělat po angažmá ve formuli 3.

Byla tu nabídka Mercedesu, že bych mohl závodit v DTM, přičemž jsem dostal zaplaceno a nemusel jsem utrácet šílené částky v dalším ročníku formule 3. DTM byla jediná šance a já jsem byl za ni opravdu rád, protože jsem věděl, že když odvedu dobrou práci, vyhraju závod nebo tak, stále tu bude možnost přejít do formule 1. Naštěstí jsem vyhrál DTM a nyní jsem v F1, ale myslím, že tohle je možné jen u Mercedesu.

Možná teď budou muset své mladé jezdce obsadit do F3, GP3 nebo F2 a možná už nebudou zkoušet další jiné cesty,“ sdělil k tématu odchodu Mercedesu z DTM Pascal Wehrlein. Ten se rovněž musí obávat o svoji sedačku pro příští rok, neboť ze Sauberu, kde Wehrlein závodí, chce mít Ferrari svoji juniorku. Chráněnec Mercedesu by tak musel například do formule E, o kterou však zájem nemá. V úvahu by připadal i návrat do DTM, nicméně je otázkou, zda by s ohledem na konec Mercedesu v této sérii nebyl takový krok bezpředmětný.

Diskuse k článku

Napsat komentář