“Tak trochu věčně nespokojený Piastri” – to se McLarenu líbí

Oscar Piastri je podle jeho nového šéfa týmu formule 1 v McLarenu Andreji Stelly „téměř neustále trochu nešťastný, což je pro jezdce dobrá pozice“.

Štítky: Andrea Stella McLaren Oscar Piastri Zak Brown Zveřejněno 15. 02 2023 — Jiří Košta

I když se to může zdát jako zvláštní chvála, obrázek, který se objevil o tom, jak se zjištění McLarenu ve spolupráci s jeho 21letým australským nováčkem neustále vracelo k tomuto tématu, když šéfové týmu hovořili před uvedením vozu MCL60 2023 F1. Piastri může být na startovním roštu F1 nový, ale jeho intenzita, přístup a pozornost k detailu jsou velmi dobrým dojmem, jaký na něm udělá.

„Například jim dáme nějaké zvukové soubory k poslechu předchozích závodů,“ dodala Stella.

„Způsob, jakým se dostává k jádru věci, a dokonce i otázky typu: “Proč jste to udělali?” Mohl jsi to udělat tak. Mohl jsi to udělat tak.

Nějak vás vyzývá, pokud to dává smysl, velmi zdvořilým a konstruktivním způsobem. Ale nebere věci povrchně nebo jen tak nějak nepřestává vyzývat jen proto, aby potěšil životní prostředí. To není to, co chceme, chceme být vyzváni.

Je to náročný chlap, který by měl pomoci zvýšit standardy. Byli jsme ohromeni.”

Stella rychle objasnil, že ‚neštěstí‘, které vidí u Piastriho, je spíše neustále tázavým odhodláním nenechat uniknout žádnému detailu.

„V minulosti jsem spolupracoval s několika velmi úspěšnými jezdci a jednou z vlastností je, že jsou vždy trochu nešťastní. Jako byste byli šťastní, jen když vidíte, že se přibližujete k tomu, jaké jsou vaše ambice.

Tento pocit malého neštěstí, samozřejmě, musí být zamýšlen v závodních podmínkách, nemluvě o osobním životě, ale v závodních podmínkách, myslím, že je to velmi silná cesta k dosahování dokonalosti. Tuto vlastnost vidím v jeho postoji.“

Na otázku, zda se vědomě choval tímto způsobem, když je nyní jezdcem F1, Piastri připustil, že manažer Mark Webber a šéfové McLarenu Stella a Zak Brown měli velmi jasno v tom, jak důležitá je zpětná vazba a přístup jezdců v organizaci. velikosti týmu F1 a snažil se dostát tomu, co se od něj vyžaduje.

„Myslím, že v týmu je trochu jiná pozice. V juniorských kategoriích je mnohem méně lidí. Být v Premě v juniorských kategoriích, to byl jeden z větších týmů. Ale i to je ve srovnání s týmem formule 1 docela málo. To je trochu jiná pozice.

Také být v pozici, kdy můžeme mít velmi klíčový vklad do designu vozu. Zjevně tam nejdu stavět auta sám, ale těším se na to, že budu lidem říkat, co od auta potřebuji, a být schopen vytvořit různé cesty, kterými se auto bude zabývat.

Být jedním ze dvou jezdců v týmu 700 nebo 800 lidí, který tady máme, je velká zodpovědnost. To je trochu rozdíl. Mark, Andrea a Zak mi připomněli zodpovědnost, kterou mám, a dopad, který mohu mít na motivaci a produktivitu týmu.”

Brown Piastriho popisuje jako „velmi seriózního, soustředěného mladého muže“, vlastnosti, které velmi jasně viděl během výpadku Alpine a McLarenu, který o něj bojoval o smlouvu na rok 2023.

„První část jeho poznávání jsem strávil očividně v polovině loňského roku a tím, jak se choval a nesl ve světle nevhodných a nepřesných obvinění, asi byste řekli jeho loajalitu. Nyní se ukázalo, že měl plné právo starat se o svou kariéru. Je to velký tlak na mladého jezdce.”

Jak se choval tehdy, co jsme viděli, je to, jak se chová ve svém druhu každodenního podnikání: velmi soustředěný, velmi zvídavý, velmi klidný.”

Bez ohledu na to, jak dobrý je jeho přístup, přístup a příspěvek ke směřování týmu, Piastri bude posuzován hlavně podle toho, jak si stojí v porovnání s velmi dobře hodnoceným a dobře zavedeným týmovým kolegou v Lando Norris.

Nebo alespoň tak bude posuzován širším světem. Stella říká, že samotný McLaren se zatím snaží na tento aspekt nehledět příliš hluboko.

„Řekněme, že způsob, jakým jsme toto téma interně nastavili, není příliš ve vztahu k Landovi, pokud jde o Oscara, ale je ve vztahu k tomu, abychom se ujistili, že máme silné procesy a necháme výsledek, aby se v podstatě postaral sám o sebe,“ řekl Stella.

„Pokud tedy první den začnete srovnávat a říkat, že tohoto výkonu nedosahujeme, myslím, že toto je způsob, jak můžete své jezdce odradit. Takže jsme s tím opatrní.

Uvědomujeme si, že Lando je jedním z nejrychlejších jezdců na startovním roštu, ale zároveň musím říct, že to, co jsme zatím viděli u Oscara, je docela ohromující.

Určitě toto srovnání využijeme ve prospěch obou, protože je vždy co učit. Na trati je dostatek zatáček, abyste viděli, kdo je rychlejší při brzdění nebo jestli je ten druhý rychlejší ve vysoké rychlosti.”