Šéf Ferrari zkritizoval ‘virtuální’ představování nových formulí

Nový šéf týmu Ferrari Frederic Vasseur říká, že na něj neudělalo dojem „virtuální“ uvedení několika soupeřů jeho týmu pro rok 2023.

Štítky: Ferrari Frederic Vasseur Zveřejněno 15. 02 2023 — Jiří Košta

Ferrari zahájilo svou novou sezonu tím, že představilo svůj nový SF-23 před publikem a okamžitě jej provozovalo na testovací dráze Fiorano.

Vasseur, který se k týmu připojil teprve minulý měsíc, řekl, že Ferrariho představení nového vozu bylo „emocionální“ příležitostí.

„Vynaložili jsme tolik úsilí – upřímně ne já, přidal jsem se příliš pozdě, můj příspěvek je v tomto velmi malý, ale dokonale cítím práci odvedenou na autě a teď to bude nová cesta pro projekt, protože auto se přesune do závodního týmu,“ řekl.

„Je to skvělý pocit, je to, jako když jste zpátky na správné cestě, je to jako když jste zpátky ve škole, a cítím, že všichni jsou velmi hrdí na odvedenou práci. A tento pocit je velmi důležitý pro motivaci všech a pro sezonu.

Bude to docela dlouhá sezona, ale motivace tu je a ta je z hlediska výkonu klíčová.”

Zatímco některé další týmy představily skutečné vozy 2023, včetně McLarenu a Aston Martinu, jiné představily modely v aktuálních barvách nebo vydaly rendery svých návrhů. Vasseur řekl, že je hrdý na uvedení Ferrari.

„Nechci mluvit o ostatních, ale jsem více než hrdý, že mohu udělat něco takového se všemi Tifosi kolem trati, s hosty, je to opravdu velká událost a pro nás je to nejlepší způsob, jak začít sezonu.”

Charles Leclerc byl prvním z jezdců týmu, který řídil nový vůz na dvě kola. Video produkované Ferrari ukázalo, jak Vasseur hází mincí, aby určil, kdo běžel jako první. Carlos Sainz pak objel tři kola kolem Fiorana na SF-23.

Před začátkem nové sezony budou jen tři dny oficiálního předsezonního testování.

„Tři dny jsou na jednu stranu hodně, na druhou málo,” řekl Vasseur.

„Protože máte dva jezdce, je to každý den a půl. Absolvovali nějaký trénink, ale nic nemůže nahradit skutečné auto a skutečný trénink. Budou mít i výsledkový tlak, to znamená, že to bude úplně jiný souboj.

Ale jsem si jistý, že budou připraveni. Během tří dnů budeme muset pokrýt všechny aspekty vozu, ale myslím, že to bude v pořádku.”

Sainz přidal pochvalu za formát startu Ferrari. „Abych byl upřímný, myslím, že jsme to zvládli. Nechci být zjevně příliš optimistický, ale myslím si, že takový start je také trochu to, co ve F1 chybí: Zapojit fanoušky, média, zapojit partnery. Byl to skvělý den.”

V opačném spektru se třeba letos ukázal Red Bull, který lákal na to, že bude mezi prvními, kdo odhalí nový monopost, ale opět se jednalo jen o starý model v nových barvách. Monopost RB19 přesto už jezdil v rámci filmovacích dnů na Silverstone. Přestože se na internetu objevilo pár amatérských obrázků, na skutečnost si pravděpodobně budeme muset počkat až do testů v Bahrajnu.

Robotaxi od GM vstoupí letos pořádně na trh