Svědci hovoří k médiím, k soudu už nebudou. Aféra manželů Wolffových se ani nestihla zrodit

Když má někdo s někým údajný problém, zneužívá veřejnost, a s ní média, aby mu znepříjemnila život. A případně zadělala na problém. Přesně to se stalo v kauze s (nejspíš) jepičím životem vyšetřování manželů Wolffových kvůli konfilktu zájmů. Jak to všechno začalo a v čem byl vlastně problém? Pokud nějaký? Jako že asi ano?

Štítky: FIA Susie Wolff Toto Wolff Zveřejněno 7. 12 2023 — Tomáš Richtr

Toto Wolff je vlivným představitelem týmu v roli šéfa týmu Mercedes. Lidově řečeno ‘kope’ za FOM, která například brojí proti nástupu 11. týmu (kvůli penězům), ale také nemá rád FIA, za to, co provedla jemu a Lewisi Hamiltonovi na konci sezony 2021 v Abú Dhabi. Pár dní na to zvolený nový prezident FIA Mohamed Sulayem se rychle stal terčem kritiky nejen ze strany týmů, ale také vlastních národních klubů za to, jakým způsobem začal do formule 1 vstupovat skrze svou vlastní osobu.

Susie Wolffová, která jako pilotka nastoupila za Williams do tréninků v monopostu F1, když část týmu vlastnil právě Toto Wolff, se stala šéfkou týmu formule E Venturi Racing a nyní šéfkou programu F1 Akademie pro ženy, která je řízena přímo formulí 1 (rozuměj Liberty Media = FOM – Formula One Management).

Tady opravdu nastává konflikt zájmů. Diplomaticky řečeno ‘polštářovou diskuzí’ manželů (kteří si – nejen – v ložnici řeknou ledacos) dochází k výměně důvěrných informací ze strany FOM pouze k jednomů z týmů. Ale také opačně směrem k FOM k transferu důvěrných informací o tom, co si říkají představitelé samotných týmů mezi sebou na strategických schůzkách.

‘Konflikt zájmů’ je riziko, jehož úroveň hrozby prodělává v posledních letech zničující inflaci. Je to morální hodnota, která upadá. Což je velkou součástí problému.

POJĎ S NÁMI NA EXKLUIVNÍ PŘEDPREMIÉRU FILMU FERRARI:
VSTUPENKY ZDE

Ale proč tohle zákulisní dění vedlo v exponovanou mediální smršť? To je totiž důvod, proč jsme se o tom všem všichni takhle bouřlivě dozvěděli, a proč znesváření aktéři po sobě vyjeli ostrými veřejnými prohlášeními.

V jednom z magazínů vyšel investigativní článek o tom, jak šéfové konkurenčních týmů ve skutečnosti mají obavy z popsaného konfliktu zájmů a celou situaci důvěrně řešili se zástupci FIA, především jejím prezidentem Mohamedem Sulayemem. Na jednom z jednání šéfů týmů se totiž Toto Wolff vytasil s informací, která mohla pocházet jedině z důvěrných zdrojů FOM. Než si Wolff uvědomil sílu svého omylu.

“To, co si řekneme na setkání šéfů týmů, ví nejvyšší šéfové F1 a Liberty Media do 30 sekund,” cituje zmiňovaný magazín jednoho ze svých zdrojů. A obdobně mluvili i další šéfové týmů.

Že Red Bull překročil rozpočtové limity za sezonu 2021 se veřejnost dozvěděla během GP Singapuru 2022, aniž by FIA řekla jediné slovo. Do světa tuto informaci vypustil Toto Wolff, který tehdy ve FIA měl svou bývalou asistentku. Mediální a v důsledku toho ještě větší veřejný lynč, který následoval, Red Bull sice moc nedestabilizoval, ale psychicky a mentálně výrazně rozhodil. A hlavně ponížil. McLaren osočil Red Bull z podvádění a všechny srágory a špinavé prádlo se pralo na veřejnosti. Protože přesně tak to Toto Wolff chtěl.

Wolffova ex-sekretářka Shalia Ann-Rao musela být z FIA z důvodu ‘konfliktu zájmů’ vyřazena, což nenesla úplně libě a tak se prezident FIA stal z její strany terčem obvinění ze sexismu, pro což by zneužit Daily Telegraph, který informaci pustil do světa. Špína střídá špínu.

“Toto mluví pokaždé jinak, v závislosti na situaci a na tom, s kým mluví,” cituje jednoho ze svých zdrojů investigativní reportáž zmíněného magazínu. “Začíná se mu to vracet.”

Když s tuto investigativní reportáží jiný magazín konfrontoval zástupce FIA, ten prohlásil, že na základě této reportáže bylo zahájeno ‘disciplinární řízení s manželi Wolffovými’. To vygenerovalo sérii explozivních titulků, které se ve skutečnosti nezákladly na pravdě, protože žádné formální vyšetřování zahájeno nebylo, a ani v oficiálních materiálech FIA se nic takového neobjevuje. Ale jako koordinovaný mediální protiútok? Média jsou sedmá velmoc světa, se říkalo za našich časů…

Toto Wolff pochopil riziko a reakce na sebe nenechala dlouho čekat.  Ráže byla silná a na slabou munici ze strany FIA ve spojení s emočním veřejným protestem manželky Susie zabrala. Ale to nejvíc klíčové bylo leknutí všech, kteří v investigartivní reportáži vypovídali. A týmy unisono, shodně a koordinovaně, přesně jak by si Toto Wolff přál, vyloučiliy, že by kdokoli z nich podnítil jakákoli podezření.

Jestli někoho vůbec napadlo (jako že ano) manžele Wolffovi vyšetřovat z konfliktu zájmů, právě v tento moment přišel na to, že nemá žádné svědky, kteří jsou ochotni vypovídat. Případ je tímto uzavřen.

Ale realitu pohřbít úplně nelze.