Antonelliho brzký debut v F1 se nestane

Šéf Mercedesu Toto Wolff odmítl jakékoli náznaky, že by se juniorský jezdec Andrea Kimi Antonelli chystal na rychlý přesun do formule 1 ještě letos.

Štítky: Andrea Kimi Antonelli Mercedes Toto Wolff Williams Zveřejněno 4. 05 2024 — GPF1.cz

Mercedes Antonelliho vyhodnocuje jako variantu, která by mohla v roce 2025 nahradit Lewise Hamiltona ve Ferrari, a to v kombinaci s letošní sezonou formule 2 v týmu Prema a soukromým testováním v předchozích vozech F1 týmu z Brackley.

V posledních dnech se však o sedmnáctiletém členovi akademie Mercedesu hovoří také jako o možnosti nahradit letos Logana Sargeanta z Williamsu, pokud se tým z Grove rozhodne pro změnu jezdce. Tato myšlenka zesílila v pátek poté, co vyšlo najevo, že FIA obdržela žádost o výjimku, kterou nejspíše podal přímo Williams, aby italskému mladíkovi udělila potřebnou superlicenci pro starty v F1 dříve, než dosáhne minimálního věku 18 let.

Antonellimu bude 18 let až koncem srpna, což podpořilo spekulace, že se připravuje na debut v F1 před letní přestávkou.

V rozhovoru pro Autosport však Wolff tuto myšlenku zcela vyloučil a uvedl, že Mercedes nemá zájem měnit své původní plány s mladíkem.

“Udělení výjimky bylo něco, s čím jsme nepřišli, a rozhodně jsme od začátku tvrdili, že to nebylo něco, o co bychom usilovali,” řekl Wolff. “Nevím, kde se bere to přesvědčení, že Mercedes měl zájem to prosadit. Kimi se musí soustředit na svou sezonu v F2 a on to ví.

Všechno ostatní jsou jen fámy, které se stále šíří a které jsou věcně nesprávné. Je to jezdec F2 za Premu, to je to, co dělá, a na to se všichni soustředíme.”

Wolff zdůraznil, že Mercedes bude i nadále opatrný, aby Antonelliho nepřetížil příliš brzkým povýšením vzhledem k jeho rychlému vzestupu v juniorské sérii a nedostatku zkušeností.

“Ještě před 15 měsíci seděl ve voze F4,” řekl. “Máme velkou důvěru v Kimiho, jeho schopnosti a také jeho budoucnost. Existuje však trajektorie, kterou je třeba pečlivě sledovat, a ne se snažit snít o přeskakování ze série do série způsobem, který mu rozhodně neprospívá. Myslím, že šampion se ničím takovým nenechá rozptylovat. Ale určitě to rozptyluje alespoň mě, protože se mě všichni ptají: ‘Co Kimi účast v Imole?

Tohle se nestane. Tohle není něco, co by Mercedes chtěl. Tyto fámy dostaly svůj vlastní spád. Pojďme dělat formuli 2. My jako tým máme spoustu jiných problémů, které musíme vyřešit.”

Wolff dal jasně najevo, že Mercedes nikdy neprojevil zájem o rychlý vstup Antonelliho do F1, a naznačil, že žádost o výjimku je něco, co udělala třetí strana.

“Myslím, že tato výjimka je pravděpodobně něco, co dostalo určitý náboj, protože s touto myšlenkou koketovalo stále více lidí,” řekl. “Ale rozhodně to není nic, co bychom kdy prosazovali z naší strany.”

Wolff uvedl, že Mercedes je spokojen s pokrokem, který Antonelli dělá, a srovnává ho s dosud vysoce hodnoceným debutantem v F1 Oliverem Bearmanem z týmu Ferrari Jeddah. Minulý měsíc také absolvoval první test F1 s vozem Mercedes W12 pro rok 2021 na Red Bull Ringu a poté test v Imole s novějším, ale na řízení složitějším vozem W13 pro rok 2022.

“Je to zcela na trajektorii, kterou jsme očekávali,” řekl Wolff o pokroku svého chráněnce. “Jsou lehčí dny, jsou těžší dny. Myslím, že mezi oběma jezdci a týmem je třeba vyřešit několik problémů, ale není to nečekané. A testování probíhá velmi dobře a my k němu přistupujeme s klidem a rozvahou. To je to, co jsme si naplánovali před sezonou, solidní sezona F2 a testování pro Mercedes, a v tom budeme prostě pokračovat. Všechno ostatní je pro nás všechny jen rozptýlení.

S Georgem [Russellem] jsme nadmíru spokojeni. Bude i nadále jezdcem tohoto týmu. A všechno ostatní vidíme, jak se nám daří na trhu s jezdci.

Nestane se to během několika příštích týdnů nebo měsíců.”