Srdeční tep: informace privátní i taktická. Opatrně s ní v televizi

F1 má v plánu ukazovat divákovi v grafice biometrická data jezdců. Pokud to ale bude povoleno, bude nutné s těmito údaji nakládat opatrně.

Štítky: FOM Pravidla Zveřejněno 17. 07 2023 — Petr Horák

Během Velké ceny Rakouska se tato technologie testovala v rámci Formule 2. I pro každý další víkend je v plánu zprostředkovávat data vždy od dvou jezdců. Data se použijí do grafiky o úrovni intenzity, která značí, pod jakým vypětím jezdec je. Tyto experimenty v F2 mají připravit půdu pro nasazení i ve Formuli 1. F1 však přiznává, že nová grafika s sebou nese riziko, že jezdci nebudou chtít taková data sdílet. Ať už z osobních důvodů, nebo třeba i z obav, že soupeři by mohli data využít ve svůj prospěch.

Technik F1 Justin Laurie potvrdil, že se ještě musí vyladit jisté věci: “Samozřejmě si musíte dát pozor na to, jak budete data prezentovat. Musí to být ve správnou chvíli a musí divákovi podat chtěnou informaci. Každý jezdec je jiný, takže na to musíme myslet při rozhodování jak data využít. Je to pro nás ale nová a zajímavá oblast, to je nejdůležitější.”

K obavám, že by soupeři mohli data využít navzájem proti sobě, Laurie řekl: “Myslím, že tohle se vždycky může stát. Týmy sledují obrazovky a vidí, co se děje. Ze všeho jde získat nějaká výhoda, takže každá informace je pro týmy užitečná. Budeme k tomu muset přistoupit správně a doufám, že se nám to povede. Ale hlavně chceme fanouškům dát nový náhled na to, jak se jezdec cítí. Uvidíme, kam nás to do budoucna zavede. Ještě na té technologii a datech pracujeme, takže se balíček pro F1 možná bude lišit od toho, co je teď v F2. Doufáme, že tyto nové informace jen prohloubí nadšení a vzrušení z momentů na trati.”

Lídr šampionátu F2 Frederik Vesti byl jedním z jezdců, který novou technologii v Rakousku zkoušel. “Viděl jsem asi 10 sekund závodu, kde mi stoupal tep, když jsem někoho předjížděl. To mi přijde docela cool. Myslím, že by se ještě mohlo zapracovat na tom, jak jezdec vnímá, když má to zařízení na sobě. Ale je to dobrý začátek a dobrá novinka pro fanoušky. Mohou vidět, pod jakým jsme nejen fyzickým, ale i psychickým tlakem. To si myslím, že je zobrazeno velmi dobře,” pochvaluje si inovaci Vesti.

Laurie je pozitivními reakcemi potěšen. “Myslím, že si to zatím všichni chválili. Dalo nám spoustu práce dosáhnout takové odezvy,” řekl. “Zatím to zkoušeli dva jezdci, Vesti a Theo Pourchaire. Chtěli bychom to v F2 rozšířit a pak postupovat směrem k F1. Snad nám to dá vše, co potřebujeme pro nasazení na jezdcích Formule 1. To je totiž náš cíl,” dodal k budoucnosti nové grafiky Laurie.