Skupina McLaren bude celá patřit Bahrajnskému království

Bahrajnský státní investiční fond Mumtalakat se údajně dohodl na převzetí plného vlastnictví skupiny McLaren Group - včetně týmu F1.

Štítky: McLaren Zveřejněno 20. 12 2023 — Tomáš Richtr

Podle Sky News se stát z Perského zálivu stane fakticky jediným vlastníkem McLarenu v rámci dohody, která by mohla být oznámena již tento týden. Dohoda by zahrnovala konverzi 20 % akcií McLarenu do nových smluv, čímž by se Bahrajn stal jediným akcionářem skupiny. To by mohlo otevřít cestu k technologickému partnerství s některým z výrobců (OEM) v automobilovém odvětví, protože McLaren přechází na společnost vyrábějící hybridní a elektrická vozidla.

SHÁNÍŠ ORIGINÁLNÍ VÁNOČNÍ DÁREK?
PŘEDPREMIÉRA FILMU FERRARI s TALKSHOW –
VSTUPENKY ZDE

Skupinu McLaren vlastní několik akcionářů. Většinový podíl, 56,4%, vlastní Mumtalakat Holding Company, což je investiční fond Bahrajnu. TAG Group Limited, vedená podnikatelem Mansourem Ojjehem, vlastní 14,32%.

Zbytek akcií skupiny McLaren je rozdělen mezi následující akcionáře:
– Nidala (BVI) Limited (Michael Latifi): 9,84%
– Favorita Limited: 5,78%
– Perlman Investments Limited: 5,77%
– McKal Holdings Ltd: 5,24%
– Acanitt Limited: 2,65%

Mumtalakat Holding Company je investiční organizace vlastněná vládou, která spravuje suverénní fond bohatství pro Království Bahrajn. Fond je financován především z přebytkových příjmů z rozvoje zásob ropy a plynu v Bahrajnu. Investiční portfolio fondu je složeno z investic nesouvisejících s ropou a plynem. Fond se zaměřuje na místní a regionální firmy, které významně přispívají k ekonomice Bahrajnu. Podle webových stránek fondu je jeho portfolio tvořeno jak strategickými, tak mezinárodními přímými investicemi.

Mumtalakat Holding Company je řízena devítičlennou správní radou složenou z mixu veřejných úředníků a odborníků z privátního sektoru. Podle nejnovější dostupné výroční zprávy (2020) fond držel 17,6 miliardy dolarů aktiv v široké škále průmyslových odvětví a zemí, některé 60 společností ve 14 zemích.